Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
15ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 15 C

  Muhalifler: Rus uçakları IŞİD'i değil bizi vurdu

  İdlib'e bağlı Kefr Nebl beldesinde, muhalif Sukur el-Cebel Tugayı'na ait eğitim kampının tamamen imha edildiği belirtildi.
  • AA
  • 02.10.2015 - 01:54

  Muhalifler: Rus uçakları IŞİD'i değil bizi vurdu

  suriye-saldırı

  Sukur el-Cebel Tugayı'nın saha komutanlarından Ahmed el Hasan, saldırıya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Esed ortağı Rus ordusuna ait iki savaş uçağının, eğitim alanına 30'dan fazla füzeyle saldırarak kampı tamamıyla imha ettiğini" söyledi.

  Vurulan eğitim alanının kullanılmayacak duruma geldiğini ifade eden Hasan, ''Rusya, Özgür Suriye Ordusu'na ait ılımlı muhaliflerden bir gruba saldırdı. Bu grup ne İslami hareketler içerisinde yer alıyor ne de terör örgütü IŞİD'e bağlıdır. Rusya dün Tecemu'l İzze grubuna saldırdı. Bugün de Sukur el-Cebel askeri eğitim alanına saldırdı'' dedi.

  Saldırılarda ikisi üst düzey komutan olmak üzere 10 silahlı muhalifin yaralandığını dile getiren Hasan, ''Saldırı, eğitim alanında hassas noktalara düzenlendi. Eğitim kampı Rus savaş uçaklarınca yerle bir edildi'' ifadelerini kullandı.

  "1 KİLOMETRELİK ALAN BOMBALANDI"

  Öte yandan Tugayın eğitim alanından sorumlu komutanı Ebu Ubeyde de Rus ordusuna ait iki savaş uçağının düzenlediği saldırıya ilişkin, ''Saldırı bir kilometrelik bir alanda büyük hasar meydana getirdi. Eğitim kampındaki araçlar imha edildi ve binalar yıkıldı'' dedi.

  ''Rusya, Esed'i tekrar ayağa kaldırmak için ülkedeki olaylara müdahil oldu'' diyen Ubeyde, şunları kaydetti:

  ''Bu görülen tahribatı Rus ordusuna ait savaş uçakları gerçekleştirdi. Rusya, Suriye'deki olaylara açık bir şekilde müdahil oldu. Rusya, saldırılarını iki veya dört uçakla yapıyor. Tabii bu bize garip geliyor. Daha önce Suriye semalarında bir uçak görürken şimdi birbirini izleyen iki savaş uçağı Suriye semalarında dolaşır oldu. Şimdi herkes Suriye halkının yok olması için sessiz bir şekilde bekliyor.''

  Bugün, Rus savaş uçaklarının Kefr Nebl'de muhalif gruplardan Sukur el-Cebel Tugayı'na ait bir eğitim kampını vurduğu bildirilmişti.

  Görüş Bildir