Euro
9.4622
-0.2%
Dolar
7.932
-0.25%
Altın
461.18
-0.17%
Borsa
1.325
0.34%
Bitcoin
149.946
-2.32%
9ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 9 C

  Muhalifler: Silahları Esad rejiminden alıyoruz

  Suriye'de muhaliflerin Esad rejiminden silah satın aldığı ortaya çıktı.
  • 30.10.2012 - 07:06
  Muhalifler: Silahları Esad rejiminden alıyoruz

  Muhalifler: Silahları Esad rejiminden alıyoruz #1

  Muhalif askerler, mühimmatlarını Esad'a bağlı olan ancak iki taraflı çalışan casuslardan elde ettiklerini söyledi.

  Ateşkes çabalarının Kurban Bayramı'nda da etkili olmadığı Suriye'de, Esad rejimine karşı mücadele eden Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Suriyeli yetkililere silah ve mühimmat için para ödediği belirtildi.

  AFP haber ajansında yer alan habere göre, silah temini için Batı'dan istediği desteği alamayan muhalifler, Suriye devletinin bakanlıklarında ve güvenlik güçlerinde görev yapan kişilere silah için para ödemeye başladı. Askerlik görevinin zorunlu olduğu Suriye'de, muhaliflerin Esad güçlerine mensup asker ve yetkililer arasından 'eski bir arkadaş' bulmakta zorlanmadığı, silah alışverişinin de bu sayede gerçekleştiği ifade edildi.

  "ESAD CASUSLARINDAN SİLAH ALIYORUZ"

  Halep kentinde AFP'ye açıklamada bulunan isyancı güçlere mensup Binbaşı Abu Mahar, "Piyasadaki Esad casuslarından silah alıyoruz" dedi. Halep'te kendisine bağlı olan 200 askeri kontrol ettiği bir spor salonunda konuşan Mahar, 'Esad güçlerine karşı özel görevler gerçekleştirdiklerini ancak silahlarının çok yetersiz olduğunu' ifade etti. Mahar'ın birliği makineli tüfek, roketatar, keskin nişancı tüfekleri ve el yapımı bombalar kullanıyor.

  "DEVLET ÇALIŞANLARIYLA İRTİBAT HALİNDEYİZ"

  Mahar, yaz aylarında Suriye Hava Kuvvetleri'nden kaçarak muhaliflere katıldığını belirtti. İsyancı lider, "Suriye devleti ve ordusunun birçok kademesinde görev yapan kişilerle temaslarının bulunduğunu" ifade etti.

  MERMİ BAŞINA 1,60 DOLAR

  Mahar, Suriye rejiminden aldıkları bir merminin 1.60 dolar olduğunu, piyasada ise bu rakamın 2 dolar olduğunu söyledi. Muhalif asker, mühimmatlarının büyük kısmını Esad'a bağlı milis gücü olarak bilinen 'şabiba'dan elde ettiklerini belirtti ve ilginç açıklamalarda bulundu:

  "Şabiba'nın Tanrısı para. Paraya ihtiyacı olan ikili taraflı casuslardan silah satın alıyoruz. Paradan başka bir şeyi umursamıyorlar" dedi. Mahar, "casusların ordu, polis ve istihbarat güçlerinin depolarına erişebildiğini, rejim çökene kadar ceplerini doldurma niyetinde olduklarını" söyledi.

  Mahar, silah alışverişinin sürekli farklı yerlerde gerçekleştiğini ve bu işlem için seçilmiş bir kişi veya 'eski bir arkadaşlarını' kullandıklarını söyledi.

  BATI'YA GÜVEN YOK

  AFP'nin Türkiye sınırındaki bir kasabada konuştuğu bir ÖSO komutanı, silah alımı konusunda Avrupa ile olan ilişkilerine değinerek, "Zaten en az 40 yıllık paramızı, altınımızı ve aklımızı aldılar. Onlardan silah satın alsak ne fark eder?" ifadesini kullandı.

  Tavhid Tugayı'nın başında olan Yusuf Abud, "Silahlarımızı ve mühimmatımız yeterli olmadığı zaman zor durumda kalıyoruz. Bu bir hayatta kalma savaşı. Eğer silah elde edemezsek bana bağlı arkadaşlarım ölecek" dedi.

  Halep'te Esad güçlerine karşı çatışan 49 yaşındaki Muhammed Abu İssam el-Halabi ise elindeki Kalaşnikof'u 1000 dolar karşılığında 'Esad rejimindeki kötü adamlardan' aldığını söyledi. Silah almak için başka çaresi olmadığını söyleyen el-Halabi, çatışmalar başlamadan önce bir Kalaşnikof'un 200-300 dolara bulunabildiğini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir