Euro
11.3662
1.55%
Dolar
9.7699
1.74%
Altın
563.05
1.71%
Borsa
1.489
0.63%
Bitcoin
610.000
3.72%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C

  Mursi kendini savundu

  Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, son aldığı kararlar nedeniyle muhaliflerin diktatörlük suçlamalarına yanıt verdi.
  • 23.11.2012 - 20:22
  Mursi kendini savundu

  Mursi kendini savundu #1

  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde yaptığı konuşmada, "Mısır'da veya herhangi bir ülkede hükümeti destekleyenler ve karşıtlarının olması çok doğal. Muhalifler bizi endişelendirmiyor. İstediğimiz, hükümet karşısında hakiki ve bilinçli muhalefet olması" dedi.

  "Gerçek muhalefetin haklarını gözeteceğiz, kiralık muhalefetin karşısında duracağız. Aldığımız tüm kararlar da vatanı ve Mısır halkının haklarını güvence altına almak içindir" diyen Mursi, "gerçek muhalefet" ile "halka saldıran kiralanmış baltacılar" şeklinde bir ayrım yaptı. Mursi, devletin kurumlarını korumak için eski rejim döneminde yapılan yolsuzluklara artık izin vermeyeceklerini söyledi.

  "Birçok eski rejim kalıntısının ülkede karışıklık çıkarmak için çaba gösterdiğini" söyleyen Mursi, yurt dışına kaçanların "ülkeyi karıştırmak için farklı yollarla insanları kışkırttığını" ifade etti.

  Mursi'nin yeni anayasal düzenlemeler çerçevesinde aldığı kararları protesto amacıyla ülke genelinde bugün düzenlenen gösterilerde şiddet olayları meydana gelmişti. Cumhurbaşkanı'nı ''yeni diktatör'' olarak nitelendiren göstericiler, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın yönetimden çekilmesini ve son kararların iptalini istemiş, Mısır'da İslami eğilimli olarak nitelendirilen siyasi partilerin başını çektiği gruplar ise, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın önünde toplanarak Mursi'ye destek mesajları vermişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir