Petrol
85.77
1.06%
Euro
17.7839
0.53%
Dolar
18.5277
0.43%
Altın
975.42
0.98%
Borsa
3233
-0.99%
Bitcoin
358.248
-4.68%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Mursi Mısır tarihindeki ilk İslamcı lider

  Fransız gazeteleri, Mısır'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini yorumladı.
  • 19.06.2012 - 22:22
  Mursi Mısır tarihindeki ilk İslamcı lider

  Mursi Mısır tarihindeki ilk İslamcı lider #1

  Fransız gazeteleri, Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) adayı Muhammed Mursi'nin başarısının kesinlik kazanması halinde, Mısır tarihindeki ilk İslami eğilimli lider olacağını ancak Yüksek Askeri Konsey tarafından yetkileri kısıtlanmış bir cumhurbaşkanı olarak görev yapacağını öne sürdü.

  Le Monde, Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili, ''Müslüman Kardeşler başkanlıkta başarısını ilan ediyor'' manşetini attı.

  Gazete, HAP'ın cumhurbaşkanı adayı Muhammed Mursi'nin, seçimlerde oyların yüzde 52'sini aldığını ilan ettiğini, öte yandan Mübarek döneminin son başbakanı olan diğer aday Ahmed Şefik'in de sonuçlara itiraz ederek Mursi'yi ''zaferi çalmakla'' suçladığını yazdı.

  Le Monde, Mursi'nin başarısının kesinleşmesi halinde nüfus yoğunluğu açısından en büyük Arap ülkesi olan Mısır'ın ilk kez İslami eğilimli bir cumhurbaşkanı tarafından yönetileceğine dikkati çekti.

  Le Figaro gazetesi ise ''Müslüman Kardeşler orduya meydan okuyor'' başlığını attı.

  Mursi ve Şefik arasındaki oy oranı yakınlığına işaret eden gazete, Müslüman Kardeşler'in sevinç kutlamalarında erken davranmalarını Ahmet Şefik'in başarısızlığını göstermek amacıyla yapıldığını ifade etti.

  Le Personne gazetesi, askerin yasama yetkisini elinde tutmak amacıyla seçim sonuçları açıklanmadan hemen önce geçici anayasaya ek madde koyduğuna vurgu yaparak, ''Asker egemenliğine devam ediyor'' yazılı pankart taşıyan bir gencin fotoğrafına yer verdi.

  Liberation gazetesi de Yüksek Askeri Konsey'e ''polis devleti'' anlayışını güçlendirdiği için tepkisini ortaya koydu.

  Gazete, cumhurbaşkanının yetkilerine değindiği haberinde, Yüksek Askeri Konsey'de görev alan generallerden Ahmet Asar'ın yaptığı ''Tüm yetkiler cumhurbaşkanındadır'' açıklamasına rağmen askeri yönetimin daha fazla yetkiye sahip olduğuna vurgu yaptı.

  Le Monde gazetesi ise ''Başkanlık yetkileri belirsiz ama askeri cunta gerçek'' başlığıyla sunduğu haberinde, Askeri Konsey'in seçimler gerçekleştiği sırada, yasama yetkilerini eline geçirdiğini, İslami eğilimli grupların ve liberallerin bunu bir ''darbe'' olarak nitelediklerine yer verdi.

  Le Parisien, Liberation ve Le Monde gazetelerinde, Yüksek Askeri Konsey'i eleştiren yorumlar da yer aldı.


  Görüş Bildir