Petrol
92.62
0.30%
Euro
18.2571
0.06%
Dolar
17.9639
0.28%
Altın
1.025
0.32%
Borsa
2943
1.02%
Bitcoin
431.242
-0.63%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C
  Mursi'den darbeye direnin çağrısı

  Mursi'den darbeye direnin çağrısı

  Mısır'da, darbeyle sonuçlanan gerginlik sona ermedi.
  • 03.07.2013 - 19:20

  Mısır'da ordunun halkın taleplerinin yerine getirilmesi için taraflara verdiği 48 saatlik süre dolmasının ardından ülkede gergin saatler başladı. Tanklar sokaklara indi. Mısır devlet televizyonu ordunun kontrolüne geçti. Askerler Başbakanlık Sarayı önüne geldi.

  DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE DARBE

  Daha sonra ise dünyanın gözü önünde darbe gerçekleşti. Askerler, Mursi'nin bulunduğu yeri ablukaya alırken, Tahrir Meydanı'na da tanklar giriş yaptı. Genelkurmay Başkanı Sisi, gece geç saatlerde bir açıklama yaparak Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin tüm görevlerinin geçersiz olduğunu duyurdu. 

  MURSİ'DEN HALKA ÇAĞRI: DARBEYE DİRENİN

  Öte yandan Mursi'den de ordunun darbe açıklamasına ilk tepki geldi. Mursi, Mısır halkına "Şiddete başvurmadan, darbeye direnin" diye seslendi. Kendisinin hala cumhurbaşkanı olduğunu vurgulayan Mursi "Hala görevimin başındayım ve hala ordunun komutanı benim" ifadelerini kullandı. 

  Kahire'de Mursi taraftarları ile karşıtları arasında çatışmalar yaşandığı bildirildi.  Devlet televizyonu, marşlar eşliğinde askeri filmler yayınlamaya başladı.

  "ŞİDDETE BAŞVURMADAN DİRENİN"

  Mursi, yaptığı son açıklamasında halka seslenerek, "Şiddete başvurmadan askeri darbeye direnin." dedi. Bunun üzerine Mursi yanlıları tankların üstüne çıkıp "Siz bizim ordumuzsunuz" sloganı attı. O anlar ise objektiflere böyle yansıdı.

  Mursi den darbeye direnin çağrısı #1

  Mursi den darbeye direnin çağrısı #2

   TANKLAR MEYDANLARA İNDİ

  Mısır'da orduya ait tanklar, başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Devlet Televizyonu, Tahrir ve Nahda meydanları olmak üzere gösteri yapılan alanların çevresinde konuşlandı.  

  Mursi den darbeye direnin çağrısı #3

  Mursi den darbeye direnin çağrısı #4

  Mursi den darbeye direnin çağrısı #5

  Mursi den darbeye direnin çağrısı #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir