Petrol
109.17
0.06%
Euro
17.0774
-4.21%
Dolar
16.1243
-4.50%
Altın
971.57
-2.07%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
344.627
-5.21%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Mursi'nin vefatının üzerinden bir yıl geçti

  Ülkesinin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı, hakkında verilen idam kararından tam 4 yıl bir gün sonra mahkeme salonunda vefat etti.
  • AA
  • 17.06.2020 - 12:56
  Mursi'nin vefatının üzerinden bir yıl geçti

  Mısır'da demokratik yollarla seçilen "ilklerin" Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, darbeyle görevinden uzaklaştırıldı.

  Mursi'nin, hakkında verilen idam kararından tam 4 yıl bir gün sonra 17 Haziran 2019'da mahke salonundaki vefatına ilişkin ilk haberi, Mısır devlet televizyonu akşam saatlerinde duyurdu.

  Haberde, "67 yaşındaki Mursi'nin casusluk suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasında önce bayıldığı ve sonra da yaşamını yitirdiği" açıklandı.

  Mursi'nin mahkeme salonundaki vefatının üzerinden bir yıl geçti FOTO GALERİ

  "MURSİ, KASTEN VE YAVAŞÇA ÖLDÜRÜLDÜ"

  Başsavcı Nebil Sadık, Mursi'nin duruşmada konuşma yaptıktan sonra aniden yere düştüğünü, sağlık raporuna göre vücudunda herhangi bir yara olmadığını söyledi.

  Haberin duyulmasının ardından ilk tepki, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kanadı Özgürlük ve Adalet Partisi'nden geldi. Partiden yapılan yazılı açıklamada, Mısırlı yetkililerin, Mursi'yi "kasten yavaşça öldürdükleri" cümlesinin altı çizildi.

  Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi VİDEO

  Mursi nin vefatının üzerinden bir yıl geçti #1

  "DOKTORLARIYLA İLETİŞİM KURMASINI ENGELLEDİLER"

  Açıklamada, "Onu 5 yılı aşan tutukluluk hali boyunca tek kişilik hücrede tuttular, ilaçlarını almasını engellediler, kötü beslenmesine yol açtılar. Doktorlarıyla, avukatlarıyla ve hatta ailesiyle iletişim kurmasını engellediler. Onu en basit insan haklarından yoksun bıraktılar." ifadeleri yer aldı.

  Parti, Mursi'yi sevenleri "bulundukları ülkelerdeki Mısır elçiliklerinin önünde gösteriler düzenlemeye" davet ederken, Uluslararası Af Örgütü de "Mursi'nin ölümünün araştırılması için bağımsız bir inceleme başlatılması" çağrısında bulundu. Mısır İçişleri Bakanlığı ise ülkede "teyakkuz" ilan etti.

  MURSİ'NİN CEZAEVİ ŞARTLARI KAYGI VERİCİYDİ

  Mursi'nin bulunduğu cezaevindeki şartlar son derece uygunsuzdu ve tek kişilik hücrede tutuluyordu. Bu durum, insan hakları savunucuları tarafından defalarca dile getirildi. Ayrıca İngiltere Parlamentosu tarafından Mısır ile ilgili oluşturulan bağımsız araştırma komisyonu, Mursi'nin tutulduğu cezaevindeki şartlar hakkında bir rapor hazırladı.

  Söz konusu komisyonun başkanı Crispin Blunt tarafından Mart 2018'de sunulan raporda, "23 saat hücrede tek başına tutulan Mursi, işkence sayılabilecek derecede kötü, insanlık dışı ve onur kırıcı muameleye maruz kalıyor. Hakkı olan tıbbi tedavinin kendisine sağlanmaması Mursi'nin erken ölümüne neden olabilir." cümleleri yer aldı.

  Mursi nin vefatının üzerinden bir yıl geçti #2

  "DOĞAL YOLLARDAN ÖLÜMÜNÜ İSTEDİLER"

  Mursi'nin en küçük oğlu Abdullah Mursi, Ekim 2018'de yaptığı açıklamada, hipertansiyon sorunu olan diyabet hastası babasının tedavisine izin verilmediğini ve hücrede tutulduğunu söylemişti.

  Abdullah Mursi, Amerikan Washington Post gazetesinde yayınlanan bir yazısında, Mısırlı yetkililerin "bunu kasıtlı olarak yaptığını ve babasının mümkün olan en kısa sürede doğal yollardan ölümünü istediklerini" ifade etmişti.

  AİLESİYLE UZUN SÜRE GÖRÜŞTÜRÜLMEDİ

  Mursi'nin ailesiyle görüşmesine de çok uzun aralıklarla izin veriliyordu. Vefatından önceki son görüşme, Ekim 2018’de gerçekleşti. O görüşmede de sadece kızı ve eşini görmesine izin verildi. Oğulları ve torunlarını ise göremedi.

  Konuyla ilgili BBC'ye konuşan Mısır merkezli Arap İnsan Hakları Malumat Merkezi Başkanı Cemal Iyd, mahkum ziyaretinin yasal bir hak olduğunu, ancak Mursi ailesinin ziyaret için mahkemeye başvurmak ve mahkemeden izin almak durumunda olduğunu hatırlatmıştı.

  Mursi nin vefatının üzerinden bir yıl geçti #3

  AHRAM GAZETESİ: "MUHAMMED MURSİ ÖLDÜ"

  Tamamen Kahire yönetiminin kontrolü altındaki Mısır resmi ve özel medyası, Mursi'nin ölümünü görmezden geldi.

  Mısır'da en çok satan devlet gazetesi Ahram, 18 Haziran'daki matbu sayısında Mursi'nin ölümünü dördüncü sayfadan duyurdu. Haberin başlığı "Muhammed Mursi öldü" şeklindeydi. "Eski Cumhurbaşkanı veya devrik Cumhurbaşkanı" gibi hiçbir ifadenin haberde yer almaması dikkati çekti.

  ALAY KONUSU OLDU: BU MESAJ SAMSUNG CİHAZINDAN GÖNDERİLDİ

  Yönetim, bütün medya kuruluşlarına Mursi'nin ölümü ile ilgili yazılacak ve okunacak metni gönderdi. Bu bağlamada Kahire merkezli haber kanalı Extra News muhabiri Neha Derviş'in, 42 kelimeden oluşan metni okuduktan sonra "Bu mesaj Samsung cihazından gönderildi." cümlesini de okuması sosyal medyada ve kamuoyunda alay konusu oldu.

  Mısırlı insan hakları savunucularından Heysem Ebu Halil, "Bu mesaj Samsung cihazından gönderildi" etiketiyle yaptığı paylaşımda, "Bu, spikerin hatası değil rejimin skandalıdır." dedi.

  Mursi nin vefatının üzerinden bir yıl geçti #4

  ERDOĞAN: "ŞEHİDİMİZE ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUM"

  Uluslararası arenada en büyük tepki, Türkiye'den geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mursi için "Emrihak vaki olmak suretiyle şehit oldu." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mursi'nin ölümünün hemen ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Maalesef olay mahkeme salonunda cereyan etmiş. Ben öncelikle Mursi kardeşimize, şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum." diye konuştu.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mursi için "Ümmet dik duruşunu unutmayacak!" ifadelerini kullandı.

  Mursi nin vefatının üzerinden bir yıl geçti #5

  DEFİN İŞLEMLERİ, ALELACELE YAPILDI

  Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözüsü Ahmed Hafız, 19 Haziran'da yaptığı açıklamada, isim vermeden Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi. 20 Haziran'da ise Dışişleri Bakanı Samih Şükri tarafından, bir yazılı açıklama daha yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adının açıktan belirtildiği bu ikinci açıklamada, eleştirinin dozu daha da artırıldı.

  Mursi'nin defin işlemleri, vefat ettiği günün hemen ertesi sabahı saat 05.00'te alelacele yapıldı. Defin törenine, avukat Abdulmunim Abdulmaksut ile Mursi'nin eşi, çocukları ve iki kardeşi katıldı. Üstünde bıçak bulundurmak gibi uydurmaca bir suçlama ile hapse atılan Mursi'nin ortanca oğlu Usame de cezaevinden çıkarılarak cenaze merasimine getirildi.

  İLKLERİN CUMHURBAŞKANI

  Mursi hakkında 16 Haziran 2015'te idam kararı verilmiş, ancak daha sonra bu hüküm üst mahkeme tarafından bozulmuştu. Mısır'ın demokratik yollarla seçilen "ilklerin" Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, bu karardan tam 4 yıl bir gün sonra 17 Haziran 2019'da mahkeme salonunda vefat etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir