Petrol
111.52
2.28%
Euro
17.4614
-0.38%
Dolar
16.7423
0.26%
Altın
973.23
0.34%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
328.388
3.47%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Musul Barajı milyonlarca insanı tehdit ediyor

  Irak'taki Musul Barajı'nda meydana gelen çatlaklar, milyonlarca insanı tehdit ediyor.
  • Ajanslar
  • 29.01.2016 - 02:51
  Musul Barajı milyonlarca insanı tehdit ediyor

  Musul Barajı milyonlarca insanı tehdit ediyor #1

  Muttehidun Koalisyonu (Sünni) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Irak hükümetinden barajın durumu ve taşıdığı risk hakkında  bilgi vermesi istenerek, bu konuda meydana gelebilecek "geri dönülmez riski'' önleme noktasında tek sorumlunun hükümet olduğu bildirildi. "Musul Barajı'nda meydana gelen çatlaklıklar, milyonlarca insanın hayatını ve tüm ülkeyi tehdit ediyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, Irak parlamentosundan, barajın  durumu, alınan önlemler ve geleceği hakkında bilgi vermek üzere olağanüstü oturum  düzenlemesi istendi.

  "BARAJ ANİDEN ÇÖKEBİLİR"

  Bağdat'ta gazetecilere açıklama yapan ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Komutanı Orgeneral Sean MacFarland da Musul Barajı'nın çökmesinin felakete yol açacağını belirterek, bu konuda ABD ordusunun acil çözüm planının  olduğunu söyledi.

  MacFarland, Iraklı yetkililerin barajın risk taşıdığını fark ettiklerini ifade ederek, çöküşü şimdiden engellemek istediklerini ve tek  bildikleri şeyin "barajın aniden çökebileceği" ve bunun kötü olacağını kaydetti.

  DAEŞ'e karşı ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Sözcüsü Steve Warren, dün Bağdat'ta yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamasında, Musul  Barajı'nın durumu ve imarı konusunda endişe taşıdıklarını dile getirerek, barajın ne zaman çökeceğini kestiremediklerini ancak Iraklıların barajın taşıdığı riskin farkında olması gerektiğini ifade etmişti.

  Warren'in bu sözleri, ülkedeki barajla ilgili tartışmaları yeniden  gündeme taşıdı.

  Geçtiğimiz Aralık ayında İtalya Başbakanı Matteo Renzi de Musul Barajı'nın güvenliği için Irak’a asker göndereceklerini belirterek, "Eğer bu baraj yıkılırsa tam bir felaket olur. Dünyada mühendislik açısından en iyiler  arasındayız. İtalyan girişimi bunu düzeltebilir. ABD’den başlamak üzere uluslararası toplum bizden müdahale etmemizi istedi ve bu nedenle baraj tadilat  geçirecek" demişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir