Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
481.158
1.41%
31ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 31 C

  Musul'u kurtarma operasyonu başladı

  Irak Savunma Bakanlığı, Musul'u terör örgütü IŞİD'den kurtarma operasyonunun başladığını bildirdi.
  • AA
  • 24.03.2016 - 09:25
  Musul'u kurtarma operasyonu başladı

  Musul u kurtarma operasyonu başladı #1

  Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Musul'u geri alma operasyonunun Musul Operasyonları Komutanlığı ile ona bağlı birlikler ve Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin katılımıyla üç cepheden başlatıldığı belirtildi.

  Açıklamada, söz konusu operasyon sırasında Musul'a bağlı en-Nasır, Garmandi, Gudeyle ve Harbardan köylerinin örgütten geri alınarak Irak bayraklarının asıldığı ifade edildi. Iraklı güçlerin operasyonda ilerleme kaydettiği aktarıldı.

  "IŞİD KARARGAHLARINDAN UZAK DURUN"

  Açıklamada, sivillere seslenilerek, "IŞİD'e ait karargah veya silah depolarından uzak durunuz. Çünkü bu yerleri önümüzdeki saatler ve günler içerisinde hedef alacağız." ifadelerine yer verildi. "Irak terörle mücadele güçleri, Haşdi Şabi ve Birleşik polis güçleri, terör örgütü IŞİD'e karşı Halidiye Adası, Enbar'ın batısı ve Musul'un güneyinde aynı anda operasyonları yürütüyor." denilen açıklamada, örgütün elinde bulunan diğer toprakların da geri alınması için yeni operasyon hazırlıkları yapıldığı aktarıldı.

  Musul u kurtarma operasyonu başladı #2

  IRAK ORDUSU MAHMUR'A YAKLAŞTI

  Irak ordusu bu sabah başlayan "Fetih Operasyonu" kapsamında Musul'un 45 km güneyinde yer alan Mahmur ilçesindeki IŞİD mevzilerine saldırı başlattı. Mahmur'da bulunan IŞİD güçlerinin Irak Ordusu'nun ilerlemesini engellemek amacıyla yoğun top ve havan saldırısıyla karşılık verdiği bildirildi. IŞİD'in bomba yüklü zırhlı aracı Mahmur'dan Iraklı güçleri hedef almak amacıyla çıkış yaptığı sırada hedefe varmadan yok edildi. Irak ordusuna lojistik destekte bulunan peşmergeler de Mahmur'a doğru sevkiyat başlattı.

  2 IRAK ASKERİ ÖLDÜ

  El Nasır ve El Salahiye köylerini IŞİD'ten geri alan Irak güçleri operasyonlar sırasında 2'si asker 1'i gönüllü olmak üzere 3 askerini kaybetti. Nineva operasyonlar komutanlığı silah ve terörist taşıyan 10 araçlık IŞİD konvoyunun Musul'dan Mahmur'a doğru yola çıktığı istihbaratı üzerine Irak uçakları tarafından tamamen yok edildiğini duyurdu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir