Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
323.291
-0.62%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Musul'da DEAŞ sivilleri kalkan olarak kullanıyor

  Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleriyle, terör örgütü DEAŞ militanları arasında sokak çatışmaları her geçen gün şiddetleniyor.
  • AA
  • 16.11.2016 - 22:53
  Musul'da DEAŞ sivilleri kalkan olarak kullanıyor

  Musul kent merkezinde güvenlik güçleri ile DEAŞ militanları arasından yaşanan sokak çatışmaları, ağırlıklı olarak Tahrir Mahallesinde şiddetleniyor. Iraklı askerler, akşam saatlerinde karanlığın çökmesiyle mevzilerine ve konuşlandıkları hükümet binalarına geçip sabahın ilk ışıklarıyla militanların elinde tuttuğu mahallelere saldırı düzenliyor.

  Musul da DEAŞ sivilleri kalkan olarak kullanıyor #1

  DEAŞ'TAN GECE SİLAHLI, GÜNDÜZ BOMBALI SALDIRILAR

  Güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını gece saatlerinde gerçekleştiren DEAŞ mensupları ise gündüz saatlerinde daha çok bomba yüklü araçlarla askerlerin zırhlı vasıtalarının toplu olarak beklediği bölgelere yönelip, kendilerini patlatıyor. Bunun yanında sıcak temasın yaşandığı çatışmalarda DEAŞ, evlerin dar ve küçük pencereleri veya yüksek binaların çatılarından keskin nişancılarla askerleri hedef alıyor.

  Musul da DEAŞ sivilleri kalkan olarak kullanıyor #2

  Çatışmaların yaşandığı sokakların dar olmasının yanı sıra sivillerin ve araçların hareket etmesinden dolayı sürekli Musul semalarından inmeyen uluslararası koalisyon güçlerine ait İHA'lar ise çok etkili bir rol oynayamıyor. Ancak kent içerisinde devamlı olarak sorti yapan İHA'ların sesi kolay bir şekilde duyulabiliyor.

  Musul'un Tahrir Mahallesindeki çatışmalara ilişkin konuşan Irak ordusunda görevli Tümgeneral Abulvahap Sadi, "Tahrir'in tamamen kurtarılmasına çok yakın. Güçlerimiz şu anda Tahrir'in yanı sıra Aden Mahallesi'nde de ilerleme sağlıyor. Askerler, DEAŞ tarafından yola döşenen bomba ve diğer engelleri temizlemeye çalışıyor." ifadelerini kullandı.

  Musul da DEAŞ sivilleri kalkan olarak kullanıyor #3

  DEAŞ, BİNLERCE AİLEYİ KENDİNE ALKAN YAPTI

  DEAŞ'ın keskin nişancıları ve bomba yüklü araçlarla saldırılarından dolayı sivillerin evlerinden çıkmamalarını isteyen Sadi, "Halkın evlerinden çıkmamaları ve oldukları yerlerde kalmalarını istiyoruz. Uygun bir vakitte daha güvenli bir bölgeye sevk edilecekler." dedi.

  Sivillerin can güvenliğinin sağlanması için dikkatli ve özenli bir şekilde ilerleme kaydetme zorunda olduklarını aktaran Sadi, "İlk hedefimiz sivillere ve kentte en az zararla ilerleme kaydetmektir. DEAŞ, binlerce aileyi kendisini korumak için kalkan olarak kullanıyor." diye konuştu.

  Musul da DEAŞ sivilleri kalkan olarak kullanıyor #4

  MUSUL'DA 2 MİLYON SİVİL YAŞIYOR

  Musul'da henüz yaklaşık 2 milyon sivilin ikamet ettiği tahmin ediliyor. Irak ordusunun 3 Kasım tarihinde girdiği kentin doğu mahallelerinde militanlar çoğunlukla bombalı araçlarla güvenlik güçlerine saldırıyordu ancak kentteki siviller önceye nazaran bombalı araçlarla yapılan eylemlerin sayılarında ciddi azalma meydana geldiğini belirtiyor.

  DEAŞ'ın kent merkezindeki varlığını idame ettirebilmek için şu anda dar sokaklara beton bloklar yerleştirerek geniş zırhlı tankların hareket kabiliyetini en aza indirmeyi planladığı kaydediliyor.

  Musul da DEAŞ sivilleri kalkan olarak kullanıyor #5

  İki ateş arasında kalan siviller, mecbur kalmadıkça evlerini terk etmiyor. Bunun nedeni ise Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) kontrolündeki bölgelerde inşa edilen kamplara sevk edilmeleri halinde 6 aya kadar evlerine dönüş izni yok. Bu yüzden yaralı veya hastası olmayan aileler mümkün mertebede Musul'da yaşamayı tercih ediyor.

  Irak ordusu terör örgütü DEAŞ'ın 10 Haziran 2014 tarihinden bu yana elinde tutuğu Musul kent merkezinin 82 mahallesinde şu ana  kadar sayıları 10'u geçmeyecek oranda mahalleyi kontrol altına almış durumda.

  Musul da DEAŞ sivilleri kalkan olarak kullanıyor #6

  Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Musul'u kurtarma operasyonu kapsamında şimdiye kadar 55 bine yakın sivilin evlerini terk edip güvenlik bölgelerdeki sığınmacı kamplarına sevk edildiklerini duyurmuştu.

  Irak Başbakanı Haydar el İbadi, 17 Ekim tarihinde Musul'u kurtarma operasyonun başladığını duyurmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir