Petrol
109.13
0.03%
Euro
17.5677
-1.46%
Dolar
16.6119
-1.61%
Altın
979.4
-1.28%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
350.957
-3.38%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Musul'u kurtarma operasyonunda bayrak krizi

  Musul operasyonu için ortak hareket eden ordu askerleri ve Peşmerge güçleri arasında krize neden olan Şii bayrak sorunu çözüldü.
  • AA
  • 15.10.2016 - 03:06
  Musul'u kurtarma operasyonunda bayrak krizi

  Musul u kurtarma operasyonunda bayrak krizi #1

  Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Üyesi ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Şahevan Abdullah, Irak ordusuna bağlı bazı birliklerin Musul'un güneyinde yer alan Peşmerge cephelerine geçmek istediğini söyledi.

  ÖNCE BAYRAKLARI İNDİRMEMEKTE ISRAR ETTİLER

  Abdullah, Peşmerge güçlerinin, araçlardaki Şii mezhebini simgeleyen bayraklardan dolayı bu askerlerin geçişine izin vermediğini anlattı. Irak ordusu ve Peşmergeler arasında krize neden bu olayla ilgili ikili görüşmenin ardından uzlaşıya varıldığını aktaran Abdullah, "İlk önce Irak askerleri bayrakları indirmemekte ısrar etti ancak daha sonra söz konusu bayrakların araçlardan indirilmesiyle geçişlerine izin verildi." dedi.

  MUSUL'DA ÇOĞUNLUK SÜNNİLER

  Abdullah, Musul'da çoğunlukla Sünnilerin yaşadığını hatırlattı. Herhangi bir mezhebi simgeleyen bayrakların bölgede hassasiyet ve sıkıntıya yol açmasına izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Abdullah, "Peşmerge ve ordu güçleri arasında alınan karara göre bundan sonra sadece Irak bayrağı cephelerde dalgalanacak." diye konuştu.

  MUSUL İÇİN PEŞMERGELER KULLANILACAK

  Erbil ve Bağdat arasından yapılan askeri anlaşma çerçevesinde, DEAŞ'ın Musul'dan çıkarılması için kentin doğu ve kuzey bölgelerindeki Peşmerge cephelerinin Irak ordusu tarafından kullanılmasına karar verilmişti. Söz konusu cephelere sevkiyat yapan Irak ordusuna bağlı askeri birliklerin, zırhlı araçlarında "Ya Ali ve Hüseyin" yazan bayrakları dalgalandırdıkları görülmüştü.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir