Euro
10.3099
-0.23%
Dolar
8.6424
-0.09%
Altın
493.22
-0.31%
Borsa
1.402
-0.53%
Bitcoin
286.900
1.37%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Ereci: Musul'un imarı için 50 milyar dolara ihtiyaç var

  Musul Kaymakamı Zuheyir Ereci, DEAŞ'ın tahrip ettiği Musul'da yeni imar planı için nakite ihtiyaç olduğunu belirtti.
  • AA
  • 11.12.2018 - 13:38
  • Güncelleme : 11.12.2018 - 13:38
  Ereci: Musul'un imarı için 50 milyar dolara ihtiyaç var

  Irak'ta, terör örgütü DEAŞ'a karşı kazanılan zaferin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, ülkenin ikinci büyük kenti konumundaki Musul'un imarı konusunda henüz kayda değer bir ilerleme sağlanamadı.

  MUSUL HALA NORMALE DÖNMEDİ

  Yıkılan altyapı, kamu hizmeti yoksunluğu ve devam eden işsizlik sorunu, DEAŞ nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan milyonlarca iç göçmenin kente dönüşlerine engel oluyor. Terör saldırıları ve yaşanan çatışmalar nedeniyle büyük yıkımın oluştuğu savaş yorgunu Musul, aradan geçen bir yıla rağmen hala normale dönmüş değil. Musul Kaymakamı Zubeyr Ereci, Musul'un yeniden imarı, iç göçmenlerin geri dönüşü ve DEAŞ'ın son dönemdeki eylemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Ereci: Musul un imarı için 50 milyar dolara ihtiyaç var #1

  MUSUL'DA 73 KÖPRÜ KULLANILAMAZ HALDE

  Kentin yeniden imarında henüz ilerleme kaydedilmediğini söyleyen Ereci, "DEAŞ'ın tahrip ettiği Musul'un, yeniden imarı için yaklaşık 50 milyar dolara ihtiyaç var. Bu kaynakla kent iyi bir altyapıya sahip olacak." dedi.

  Ereci, kentin altyapısında ciddi hasarlar oluştuğunu belirterek, Musul'da onarımı yapılmamış 5'i büyük toplam 73 köprünün kullanılamaz halde olduğunu ve halka temel kamu hizmetleri verilememesi nedeniyle geri dönüşlerin yavaş ilerlediğini ifade etti. Hayata geçirilen bazı altyapı projelerin ise geçici olduğunu aktaran Ereci, "Musul'da hayatın normale dönmesi için bir an önce tamamlanması gereken daha birçok altyapı projesi var. Öncelikli projeler arasında yerleşim yerleri, hastane ve okulların onarımı ile temel hizmetlerin iyileştirilmesi yer alıyor. Kentin kalkınması için bu projelerin hayata geçirilmesi gerek." ifadelerini kullandı.

  Ereci: Musul un imarı için 50 milyar dolara ihtiyaç var #2

  "350 BİN MUSULLU HALA KAMPLARDA YAŞIYOR"

  Binlerce Musullu iç göçmenin, hâlâ çadır kamplarında zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini anlatan Ereci, "Aldığımız son bilgilere göre, 350 bin Musullu göçmen hala kamplarda yaşıyor. Evlerin yıkılmış olması, işsizlik ve kentteki zor yaşam şartları geri dönüşlere engel oluyor. Kente geri dönen bazı iç göçmenler ise karşılaştıkları manzara sonrası yeniden kamplara dönüyor."

  Ereci: Musul un imarı için 50 milyar dolara ihtiyaç var #3

  "MUSUL'DA GÜVENLİK İYİ DURUMDA"

  Terör örgütü DEAŞ'ın, son zamanlarda Musul ve bazı kentlerde düzenlediği saldırılara ilişkin ise Ereci, kentin güvenliğinde herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

  Irak'ın diğer bölgelerinde olduğu gibi Musul'un da ara sıra DEAŞ'ın uyuyan hücreleri tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerine sahne olduğunu ifade eden Ereci, "Musul'da da bazen şiddet olayları oluyor ancak bu durum kentte istikrar olmadığı anlamına gelmez. Kentte güvenlik iyi durumda ve hiçbir risk yok. Emniyet güçlerinin desteğiyle kentin güvenliği iyi durumda." diye konuştu.

  Ereci: Musul un imarı için 50 milyar dolara ihtiyaç var #4

  SAVAŞIN İZLERİ HALA VAR

  Irak ordusu, Temmuz 2017'de DEAŞ'ın yaklaşık 3 yıl boyunca elinde tuttuğu Musul kent merkezini örgütten tamamen geri almıştı. DEAŞ'tan kurtulmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, Musul'da savaşın izleri hala canlı ve kentte büyük bir yıkım mevcut.

  Musul'dan büyük oranda temizlenen örgüt, özellikle kentin batı kırsalı ve güney bölgelerinde gizlenmeye ve zaman zaman saldırılar gerçekleştirmeye devam ediyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir