Petrol
82.97
-3.04%
Euro
19.5439
-0.44%
Dolar
18.6363
0.01%
Altın
1.059
-1.64%
Borsa
4958
0.00%
Bitcoin
320.756
-1.14%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Myanmar'da şiddet tırmandı : 1 ölü

  Cami, yetimhane ve evlerin ateşe verildiği kentte sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.
  • 29.05.2013 - 16:21
  Myanmar'da şiddet tırmandı : 1 ölü

  Myanmar da şiddet tırmandı : 1 ölü #1

  Myanmar'ın kuzeydoğusunda bir cami, yetimhane ve evlerin ateşe verilmesi üzerine çıkan olaylarda 1 kişinin öldüğü bildirildi. Devlet televizyonunda yayımlanan haberde, ülkenin kuzeydoğusunda Çin sınırına yakın Laşio kentinde gece bir grup tarafından bölgenin en büyük camisi ile Müslümanlara ait yetimhane, ev ve dükkanların ateşe verilmesi sonucu çıkan olaylarda 1 kişinin öldüğü belirtildi. 

  El Cezire’nin internet sitesinde yer alan habere göre, Laşio’daki olaylar, 200 kadar kişinin, daha önce tutuklanan bir Müslüman’ın kendilerine verilmesi için bir karakolu kuşatması üzerine patlak verdi.

  SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

  Uluslararası Kriz Grubu’ndan Jim Della-Giacoma, aralarında Budist rahiplerin de bulunduğu öfkeli kalabalığın kontrol altına alınması için gece sokağa çıkma yasağı uygulandığını, bir cami, yetimhane ve bazı evlerin ateşe verildiği olaylarda ölen ya da yaralanan olmadığını söyledi. Yerel bir hastane ise kamçıyla yaralanan 4 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

  Haberde, Laşio’da itfaiyeciler dahil olmak üzere bazı yetkililerin, Budistlerin Müslüman yerleşkelerine saldırmalarını engellemek için “çok az şey” yaptıkları yönünde söylentilerin mevcut olduğu belirtildi.

  BİR BUDİST'İN EVİNİ ATEŞE VERDİ İDDİASI

  Bu arada 48 yaşındaki tutuklu Müslüman’ın, tartıştığı 24 yaşındaki Budist Aye Aye Win’in evini ateşe verdiği iddia ediliyor. Hafif yaralanan kadının hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

  BARIŞ GELMEZSE ÜLKE ÇIKMAZA GİRER

  Yetkililere göre, 130 bin nüfuslu Laşio’da 2 binden az Müslüman yaşıyor. Uluslararası Kriz Grubu’ndan Jim Della-Giacoma, Myanmar’ın, durum daha da kötüleşmeden mezhep çatışması sorununa eğilmesi gerektiğini dile getirerek, “Müslüman, Hristiyan, Hindu veya Budist, bu toplulukları bir arada yaşar halde tutamazsanız, ülkenin geleceği çıkmaza girer” dedi.

  Jim Della-Giacoma, şiddetin, mezhep sorunu çözülemezse Yangon’a sıçrama potansiyeli olduğunu sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir