Euro
15.5135
-0.43%
Dolar
13.727
-0.51%
Altın
787.7
-0.2%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
722.470
-0.29%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  NASA'nın gönderdiği uzay aracı Mars'a ulaştı

  NASA'ya ait Maven uzay aracı, yaklaşık on ay süren 711 milyon kilometrelik yolculuğun ardından Mars'a ulaştı.
  • 22.09.2014 - 11:37
  NASA'nın gönderdiği uzay aracı Mars'a ulaştı

  NASA nın gönderdiği uzay aracı Mars a ulaştı #1

  NASA, Mars Atmosfer ve Değişken Oluşum (Mars Atmosphere and Volatile Evolution - Maven) robotik uzay aracının Kızıl Gezegen'in yörüngesine başarıyla girdiğini açıkladı.

  "İNANILMAZ BİR ANA TANIKLIK ETTİK"

  NASA Bilim Araştırmaları Başkanı John Grunsfeld, "İnanılmaz bir ana tanıklık ettik" diyerek duyduğu heyecanı dile getirdi. Uzmanlar altı hafta boyunca Maven'in irtifasını ayarlamaya çalışacak.

  1 YIL BOYUNCA VERİ TOPLANACAK

  NASA'nın Mars'a gönderdiği 10. uzay aracı olan Mavel, daha sonra Mars'ın üst atmosferini araştırmaya başlayacak. 671 milyon dolarlık uzay aracı, araştırmalarını Kızıl Gezegen'e inmeden yörüngeden yapacak ve bir yıl boyunca veri toplayacak.

  NASIL BU HALE GELDİĞİ İNCELENECEK

  ABD'nin Cape Canaveral Üssü'nden 18 Kasım 2013'te fırlatılan Maven, Dünya'nın komşusu Mars'ın milyarlarca yıl önce sıcak bir gezegenden nasıl soğuk bir gezegene dönüştüğüne ışık tutacak. Mars'ın, bir zamanlar Dünya'ya benzer ve sıvı halde su barındırabilecek kadar kalın bir atmosfere sahip olduğu sanılıyor.

  Geçmişteki bir olay nedeniyle şimdiki soğuk çöl görünümüne bürünen Mars'ın atmosfer kalınlığı, Dünya atmosferinin yüzde biri kadar. Mars'ın yörüngesinde halihazırda NASA'ya ait Mars Yörünge Kaşifi veMars Odyssey ile Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) ait Mars Express uyduları da bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir