Petrol
92.66
-0.03%
Euro
18.2345
-0.06%
Dolar
17.9268
0.07%
Altın
1.024
0.20%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
433.241
-0.53%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Nasrallah İsrail'e meydan okudu

  İsrail'in tehditleri nedeniyle saklanan Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, 3 yıl sonra ilk kez kamuoyu önüne çıktı.
  • 06.12.2011 - 17:29
  Nasrallah İsrail'e meydan okudu

  Nasrallah İsrail e meydan okudu #1

  Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının Kerbela'da katledilişinin 1372. yıl dönümünde 10 binlerce Şii, Beyrut'un banliyö bölgesinde bir araya geldi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Şiilerin çoğunlukla yaşadığı bölgede toplanan siyahlara bürünmüş kadın-erkek, genç-yaşlı onbinlerce kişi, Hazreti Hüseyin için yapılan taziye meclislerinde okunan mersiyeleri dinleyerek ağladı.

  'KAHROLSUN İSRAİL' SLOGANLARI ATILDI

  Sokakları dolduran binlerce kişi daha sonra aşure günü etkinliklerinin düzenleneceği alana doğru yürüyüş yaptı. "Kahrolsun Amerika ve İsrail" sloganları atan kalabalık meydanda toplandı.

  Hizbullah lideri Nasrallah'ın halkın arasında olduğu, bir anonsla duyuruldu. Bunun üzerine binlerce kişi Nasrallah'ı görmek için alanın ön kısmına doğru hamle yaptı. Nasrallah, halkın arasından yürüyerek kürsüye çıktı ve kısa bir konuşma yaptı.

  Nasrallah, "Bizi korkutmak isteyenlere karşı sizlerle birlikte olmak ve Hazreti Hüseyin'in yolunu izlediğimizi göstermek için sizlere konuşmak istiyorum" dedi. Nasrallah, daha sonra halkı selamlayarak, kürsüden indi ve halka video konferans yoluyla konuşma yaptı.

  'ARAP BAHARI İSRAİL'E YARIYOR'

  Nasrallah, Lübnan'ı ve bütün dünyayı ABD'nin tehdit ettiğini savunarak, "Düşmanlarımız, Amerika ve onun bölgedeki müttefikleridir. Amerika, Ortadoğu projesinin Suriye ve İran tarafından başarısızlığa uğratılmasından sonra, bu kez Arap halklarının uyanışını kullanmak istiyor. Bu kez amacı bölücülüğü kullanmak. Bütün bunlar İsrail çıkarınadır" dedi.

  Hizbullah lideri Nasrallah, son olarak 2008 yılında İsrail'de yaptığı eylemlerden ötürü 30 yıl cezaevinde tutulan Semir Kuntar'ın serbest bırakılması nedeniyle Beyrut'ta düzenlenen törende kürsüye çıkmıştı.

  HALKA VİDEO KONFERANSLA SESLENİYOR

  Nasrallah, kendisiyle görüşen liderleri Beyrut'ta bilinmeyen bir yerde kabul ederken, halka yaptığı konuşmaları ise video konferans yoluyla gerçekleştiriyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir