Dolar
8.3456
0.6913%
Euro
9.671
-0.1022%
Altın
1879.06
0.599%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
504.287
1.3878%
Bitcoin
113901.14
1.1374%
13ºC
İstanbul
Yağmur 13 C

  NATO-AB arasında yeni işbirliği kararları

  NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda NATO ve AB arasındaki işbirliği anlaşmasının uygulanmasına dönük yeni kararlar alındı.
  • AA
  • 07.12.2016 - 09:57
  NATO-AB arasında yeni işbirliği kararları

  AACASVBDSBNDSV

  NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ilk günü sona erdi. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini katıldığı toplantıda, NATO ve AB arasında temmuz ayında yapılan Varşova Zirvesi'nde varılan işbirliği anlaşmasının uygulanmasına dönük kararlar alındı.

  İŞBİRLİĞİ SAHALARI BELİRLENDİ

  NATO ve AB arasındaki işbirliği sahaları, "hibrit tehlikelere karşı koyma", "denizle ilgili sorunlar dahil operasyonel işbirliği", "siber güvenlik ve savunma", "savunma kapasiteleri", "savunma sanayisi ve araştırması", "tatbikatlar", "savunma ve güvenlik kapasitesi oluşturma" başlıkları altında sıralandı.

  "ZORLUKLAR ÇOK BÜYÜK VE YENİ"

  AB Yüksel Temsilcisi Mogherini ise karşı karşıya kalınan zorluklar ve imkanların çok büyük ve çok yeni olduğunu belirterek, "Hiçbir üye veya müttefik ülke, bunlarla tek başına başa çıkabilir. Beraber çalışma yürütmek için ittifaklar ve köprüler kurulmasına ihtiyaç var. Vatandaşlarımızın daha fazla güvenlik talebinde bulunduğunu görüyoruz. Dolaysıyla, bunu yerine getirme noktasında ortak bir görev ve sorumluluğumuz var. Bunu da ancak beraber yapabileceğimizi çok iyi biliyoruz. Bugün karar verdiğimiz şey de tam olarak bu." diye konuştu.

  TÜRKİYE AB GERGİNLİĞİ BU İŞBİRLİĞİNE YANSIR MI?

  Türkiye-AB ilişkilerinin NATO-AB işbirliğine etkisi "AB ve Türkiye arasındaki gerginliğin, NATO-AB işbirliğinde soruna yol açıp açmayacağına" dair bir soru üzerine ise Mogherini, "Şimdiye kadar bir sorun oluşturmadı. Böylesine detaylı ve 42 maddenin yer aldığı bir metnin hazırlanması sadece aylar aldı. Bu, zaman bakımından rekor denilebilecek etkileyici bir süreyi oluşturuyor. Bu da güçlü bir siyasi destek ve sahiplenmenin olduğu anlamına geliyor." dedi.

  NATO-AB arasında yeni işbirliği kararları #2

  "TÜRKİYE İLE İRTİBATIMIZ SÜREKLİ, BİR KAÇ KONU DEĞİL"

  AB ve Türkiye arasındaki ilişkiler zaman zaman karmaşık hal alabildiğini kaydeden Mogherini, "Bu da, aslında ilişkilerin her ikimiz açısından da derin ve önemli olduğunu gösteriyor. Daha bu sabah Dışişleri Bakanı (Mevlüt) Çavuşoğlu'yla ikili bir görüşme gerçekleştirdim. Geçen hafta da AB Bakanı (Ömer) Çelik ile görüşmem oldu. İrtibatımız sürekli; birkaç konu ile sınırlı değil. Medyanın ilgisininin daha çok üyelik müzakereleri ve sığınmacı sorunu üzerine olduğunu biliyorum. Ancak genellikle çoğu zaman hem hem AB hem de Türkiye'deki iç gelişmeleri ele almakla birlikte, Suriye'deki durum ve bugünlerde özellikle Kıbrıs'ta bir anlaşmaya varılmasını görüşüyoruz." ifadelerini kullandı.

  "BERABER ÇALIŞMAK ORTAK ÇIKARIMIZA"

  Bugünkü kararların hem AB hem de NATO üyesi ükelerin desteği ile alındığına vurgu yapan AB Yüksek Temsilcisi, "Paylaştığımız ortak çıkarımız var. Çünkü aynı bölgeyi paylaşıyoruz. Coğrafyayı değiştiremezsiniz. Karşı karşıya olduğumuz zorluklar aynı. Beraber çalışmak ortak çıkarımıza." değerlendirmesini yaptı.

  "ELBETTE TÜRKİYE BUGÜN ALDIĞIMIZ KARARIN BİR PARÇASI"

  NATO Genel Sekreteri de aynı soruyu, "Elbette Türkiye de bugün aldığımız kararın bir parçası. Karar, tüm 28 müttefik tarafından desteklendi. NATO ve AB arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine ittifaktan tam desteğin olmasından büyük memnuniyet duyuyorum." şeklinde konuştu. Stoltenberg, Türkiye dahil, AB üyesi olmayan NATO müttefiklerinin, AB'nin Avrupa'nın savunmasını güçlendirilmesine tam destek vermesine ihtiyaç olduğunu ve bunun da açık bir şekilde dile getirildiğini kaydetti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir