Euro
9.706
-0.11%
Dolar
8.1476
-0.02%
Altın
453.93
-0.03%
Borsa
1.376
0%
Bitcoin
493.397
0.87%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46
  NATO: Müslümanlar için savaşmayız

  NATO: Müslümanlar için savaşmayız

  NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak’ın IŞİD’e karşı savaşmak için Suriye’ye asker göndermeyeceğini açıkladı.
  • Ajanslar
  • 08.12.2015 - 08:58

  NATO: Müslümanlar için savaşmayız #1

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak’ın IŞİD’e karşı savaşmak üzere Suriye’ye asker göndermeyeceğini, bunun yerine yerel güçlerin kuvvetlendirilmesi gerektiğini söyledi. “Bu savaşı Müslümanlar için yürütemeyeceğiz” diyen Stoltenberg’in din vurgusu şaşkınlık yarattı.

  BU MÜCADELEYİ MÜSLÜMANLAR İÇİN YÜRÜTEMEYİZ

  İsviçre gazetesi Tages-Anzeiger’a konuşan NATO Genel Sekreteri, Suriye’deki çatışmanın Batı ve İslam dünyası arasındaki bir savaş değil, “radikalizm ve terörizme karşı savaş olduğunu” söyledi. Stoltenberg, “Bu savaşta Müslümanlar ön cephede. Kurbanların çoğu Müslüman ve IŞİD’e karşı savaşanların çoğu da Müslüman. Bu mücadeleyi onlar için yürütemeyiz” şeklinde konuştu.

  GÜNDEMDE KARA GÜCÜ GÖNDERME YOK

  Stoltenberg, kara gücü gönderme seçeneği sorulduğunda, “Bu, koalisyonun ve NATO müttefiklerinin gündeminde yok. ABD’nin sınırlı sayıda özel kuvvetleri var. Ön planda olan şey ise, yerel güçleri kuvvetlendirmek. Bu kolay değil ama tek seçenek bu” dedi.

  Genel Sekreter, Rusya ile yaşanan krizin ardından NATO’nun Türkiye’nin hava savunma kapasitesini artırmasına yardım ettiğini hatırlatarak, “Noel bayramından önce” İttifak’ın Türkiye’ye yönelik bir önlem paketi kabul edeceğini söyledi. Türkiye, NATO’nun Müslüman çoğunluğa sahip tek üye ülkesi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir