Euro
9.7788
0.41%
Dolar
8.1217
0.41%
Altın
461.92
0.3%
Borsa
1.379
0.12%
Bitcoin
455.550
-1.47%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  Nazi gelini suçu Alman derin devletine attı

  Almanya'da sekizi Türk 10 kişiyi öldüren NSU davasının baş sanığı suçlamaları reddederek suçu Alman derin devletine attı.
  • Ajanslar
  • 11.12.2015 - 11:44
  Nazi gelini suçu Alman derin devletine attı

  Haftalardır ifadesi bir yılan hikayesine dönen Nazi Nasyonal Sosyalist Birliği (NSU) davasının bir numaralı sanığı ‘Nazi gelini’ diye bilinen Beate Zschaepe, nihayet 249’uncu duruşmada yazılı ifade verdi.

  Nazi gelini suçu Alman derin devletine attı #1

  AŞIRI SAĞ ÇEVREYE 1989'DA GİRDİ

  Almanya’nın Münih kentinde süren davada 53 sayfalık ifadeyi yeni avukatı Mathias Grasel okudu. Zor bir çocukluk geçirdiğini anlatan Zschaepe, 1989’da Uwe Mundlos’u tanıdığını ve onunla aşırı sağ çevrenin içine girdiğini, daha sonra ise Uwe Böhnhardt’la tanıştığını söyledi.

  SUÇU TİNO BRAND'A ATTI

  Zschaepe, kendisini aşırı sağcı yapan kişinin Tino Brand olduğunu söyledi. Tüm eylemleri onun finanse ettiğini ileri sürdü “O olmasa, bu eylemleri yapamazdık” dedi. Suçlara katılmadım: Sanık, banka soygunları, cinayetler ve bombalı saldırıların hazırlığında ya da uygulamasında yer almadığını savundu. Mundlos ve Böhnhardt’ın eylemleri yaptıktan günlerce, hatta aylarca sonra kendisine söylediklerini anlattı.

  Nazi gelini suçu Alman derin devletine attı #2(Tino Brand)

  İlginç olan ise intihar eden iki Uwe yani Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhard ile ilgiliydi. Beate, Mundlos'un sevgilisiyken Böhnhard'a aşık oldu. Mundlos askere gidince Böhnhard'la birlikte oldu. Beate dün suçu Brand'a atmaya çalıştı. Brand'ın, polis evi basarsa ne yapacaklarına kadar kendilerini hazırladığını dile getirdi.

  BRAND ALMAN DERİN DEVLETİN ADAMI

  Brand'ın ise Alman derin devletin adamı Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın (BfV) muhbiri olduğu ortaya çıktı. Teşkilatın yetkilileri bunu mahkemede anlattı. Polis, önceden Brand'ın evini basmıştı. Ancak, bir şey bulamamıştı.

  BfV baskından muhbirini haberdar etti. Bu faşist cinayet şebekesi bir Alman polisi öldürerek en büyük hatayı yaptı. Öldürülen Türkler kimsenin umurunda değildi ama polis durumu değiştidi. Mahkeme aynı zamanda polis ve BfV arasında bir mücadeleye de sahne oldu. Nazi Gelin ifadesiyle topu BfV'ye atmış oldu.

  Nazi gelini suçu Alman derin devletine attı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir