Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  NBA'in ünlü oyuncusu mülteci kurtarma görevi üstleniyor

  NBA'in ünlü oyuncusu mülteci kurtarma görevi üstleniyor

  Akdeniz'de bir mülteci teknesinin batırılması sonucu 158 kişi ölümden son anda kurtarılmıştı. Kurtarma faaliyetine NBA yıldızı Marc Gasol'ın da katıldığı öğrenildi.
  • Haber Merkezi
  • 19.07.2018 - 08:32

  NBA'in ünlü oyuncusu mülteci kurtarma görevi üstleniyor

  Mülteciler yeni bir yaşam kurma hayaliyle Avrupa'ya kaçmaya çalışıyor ancak oldukça güvensiz tekneler ve tehlike dolu rotalardan geçerek, hayatlarını hiçe sayarak yolculuk yapıyor.

  O yolculuklardan biri de hafta içinde meydana geldi. 158 kişi Kamerun'dan yola çıkarak Avrupa'ya ulaşmaya çalıştı ancak tekneleri Libya açıklarında sahil güvenlik tarafından batırıldı.

  LİBYA SAHİL GÜVENLİĞİ BATIRDI

  Pazartesi günü Libya sahil güvenliği, uluslararası deniz kurtarma faaliyetlerinin koordine edildiği merkeze 158 mülteciyi kurtardığı raporunu geçti. Ancak tekneden inmeyi reddeden iki kadın ve bir çocuk geride bırakıldı. İspanyol Proactiva Open Arms isimli yardım örgütü, o kadınlardan birini salı günü Libya sahiline 80 deniz mili ötede kurtardı.

  Libya açıklarında 156 göçmen daha kurtarıldı ViDEO


  Yerel basına göre kurtarılan kadının adı Josephine’di, Kamerun asıllı olan kadının gözlerindeki korku ve dehşet, aslında yaşadıklarının birer göstergesiydi. Zira STK'ların raporlarına göre tekne Libya sahil güvenliği tarafından kasten batırılmıştı.


  İTALYA'YI SUÇLADILAR

  Libya Avrupa'ya geçişlerde mülteciler için önemli bir güzergah. Özellikle 2011 Libya devriminden sonra popülerleşen bu güzergah, İtalya'ya geçişlerde kullanılıyor. Günümüzde ise İtalya’da iktidar olan popülist yönetimin de Libya’ya mültecileri engellemesi için yardımda bulunduğu, geri çevrilen mültecilerin burada şiddete maruz kaldığı öne sürülmüştü.


  Open Arms isimli STK’nın başkan yardımcısı Erasmo Palazzatto, ana, oğulun ölümünden Libya ile işbirliği yapan Roma’yı sorumlu tuttu.


  GASOL: DÜŞ KIRIKLIĞI ÖFKE VE ÇARESİZLİK

  Akdeniz’deki kurtarma faaliyetine Amerikan NBA ligindeki Memphis Grizzlies takımından basketbolcu Marc Gasol’ın da katıldığı ortaya çıktı. Gasol, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Düş kırıklığı, öfke ve çaresizlik. Bu kadar çok savunmasız insanın denizde ölüme terk edilmesi inanılmaz. Şu an ekip arkadaşlarım dediğim kişilere büyük hayranlık duyuyorum.” dedi.


  Görüş Bildir