Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
320.744
-0.82%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Netanyahu: Batı Şeria'yı ilhak fırsatını kaçırmayacağız

  "1948'den bu yana elimize geçmeyen bir fırsata sahibiz" diyen İsrail Başbakanı Netanyahu, 1 Temmuz tarihinde değişiklik yapmayacaklarını söyledi.
  • AA
  • 26.05.2020 - 09:10
  • Güncelleme : 26.05.2020 - 09:10
  Netanyahu: Batı Şeria'yı ilhak fırsatını kaçırmayacağız

  Tel Aviv'in gözü Filistin topraklarında...

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, uluslararası kamuoyundan gelen tepkilere rağmen işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin "ilhak" planında değişikliğe gitmeyeceklerini söyledi.

  Netanyahu, partisi Likud'un grup toplantısında yaptığı konuşmada, Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin "İsrail'e ilhak" planı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  "FIRSATIN KAÇMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

  ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı sözde Ortadoğu barış planına değinen Netanyahu, "Yahuda ve Samira'da (Yahudilerin Batı Şeria'ya verdiği isim) egemenliğimizi uygulamak için 1948'den bu yana elimize geçmeyen bir fırsata sahibiz ve bunun kaçmasına izin vermeyeceğiz." ifadesini kullandı.

  Netanyahu, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin 1 Temmuz'dan itibaren İsrail'e "ilhakına" başlanacağını ve bu tarihte değişikliğe gitmeyeceklerini sözlerine ekledi.

  Netanyahu: Batı Şeria yı ilhak fırsatını kaçırmayacağız #1

  TRUMP'IN SÖZDE BARIŞ PLANI

  Trump'ın Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Ortadoğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.

  Netanyahu: Batı Şeria yı ilhak fırsatını kaçırmayacağız #2

  HARİTALANDIRMA SÜRECİ

  ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

  Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakan'ı 1 Temmuz'dan itibaren Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını" kabine veya Meclis'in onayına sunabilecek.

  Netanyahu: Batı Şeria yı ilhak fırsatını kaçırmayacağız #3


  Görüş Bildir