Petrol
112.35
0.28%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
478.998
-0.57%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Netanyahu Hamas'ı IŞİD'e benzetti

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, terörün İsrail'i, Amerika Birleşik Devletleri'ni, ılımlı Arap ülkelerini ve Avrupa'yı tehdit ettiğini belirtti.
  • 22.08.2014 - 05:17
  Netanyahu Hamas'ı IŞİD'e benzetti

  Netanyahu Hamas ı IŞİD e benzetti #1

  İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kudüs'te ABD Senato Üyesi Darrell Issa ile görüşmesinden önce açıklamalarda bulunan Netanyahu, "Aşırı İslamcı terörizm bütün dünyayı tehdit ediyor. İsrail'i, ABD'yi, ılımlı Arap ülkelerini, Avrupa'yı ve herkesi tehdit ediyor" dedi.

  "HAMAS VE IŞİD, AYNI AĞACIN İKİ DALI"

  Netanyahu, "Aynı İslami terör şebekesi ile karşı karşıyayız ve hep beraber savaşmalıyız. Hamas, Irak Şam İslam Devleti'dir (IŞİD) ve IŞİD, Hamas'tır" ifadelerini kullandı.

  Hamas ve IŞİD'in "aynı ağacın iki dalı" olduğunu iddia eden Netanyahu, Amerikalı gazeteci James Foley'in vahşice öldürüldüğünü gördüğünü ve 3 Yahudi Yerleşimci'nin öldürülmesini gördüklerini iddia etti. Hamas'ın Yahudi yerleşimcilerin öldürülmesini üstlendiğini öne süren Netanyahu, "Aşırı İslamcı teröre karşı ortak bir cephe oluşturulması gerektiğini" ifade etti.

  İSRAİL'İN "3 YAHUDİ GENÇ ÖLDÜRÜLDÜ" BAHANESİ

  İsrail yönetimi, 12 Haziran'da, Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan 3 Yahudi yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bu konuda Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. İsrail Parlamentosu, bu kişilerin bulunması için orduya operasyon yapma dahil, geniş yetkiler vermişti.

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 3 Yahudi yerleşimcinin ölü bulunmasına ilişkin, "Bundan Hamas sorumludur ve bedelini ödeyecek" ifadelerini kullanmıştı.

  Hamas, bu olayla hiçbir şekilde ilgisi olmadığını açıklamıştı. Şu ana kadar hiçbir Filistinli gruptan da saldırıyı üstlenen olmadı.

  Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye de havadan, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti.

  İsrail ordusunun 7 Temmuz'da Gazze'ye başlattığı saldırılardan bu yana 2 bin 77 kişi yaşamını yitirdi, 10 bin 310 kişi yaralandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir