Euro
10.3754
0.55%
Dolar
8.8719
0.62%
Altın
495.7
-0.1%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
368.012
-3.66%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  Netanyahu: İran nükleer silah sahibi olmaktan vazgeçmedi

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran'ın nükleer silah sahibi olma gayesinden vazgeçmediğini belirtti.
  • AA
  • 17.01.2016 - 11:38
  Netanyahu: İran nükleer silah sahibi olmaktan vazgeçmedi

  Netanyahu: İran nükleer silah sahibi olmaktan vazgeçmedi #1

  Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada, "İran, 5+1 ülkeleriyle vardığı nükleer anlaşmaya rağmen nükleer silah sahibi olma arzusu taşıyor. Ortadoğu'da istikrarı sarsmaya ve dünyanın farklı bölgelerinde terör eylemlerine devam ediyor" ifadesini kullandı.

  İSRAİL'İN GÜVENLİĞİ İÇİN GEREKLİ OLANLAR YAPILACAK

  Bir ihlal olması ihtimaline karşılık İsrail'in anlaşmanın uygulanıp uygulanmadığını takip edeceğini dile getiren Netanyahu, büyük devletler ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nı (UAEA) İran'ın nükleer santrallerinde ve diğer bölgelerdeki çalışmalarını yakından izlemeye çağırdı.

  "Herhangi bir ihlale karşı uygun bir cevap verilmemesi durumunda İran, nükleer silah geliştirme çalışmalarına ve bölgede istikrarı sarsan faaliyetlerine devam edebileceğini düşünecektir" ifadesini kullanan Netanyahu, İsrail'in kendi güvenlik ve istikrarını korumak için elinden geleni yapacağını vurguladı.

  İRAN'A YÖNELİK YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI ÖNGÖRÜLÜYORDU

  İran ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya (5+1) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Viyana'da varılan anlaşma, İran'ın nükleer faaliyetlerini UAEA denetçilerine açmasını, buna karşılık denetçilerin onayından sonra İran'a yönelik yaptırımlar kaldırılmasını öngörüyordu.

  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) kısa süre önce, İran'ın 14 Temmuz’da kabul edilen nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onaylamış ve sonrasında Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'a uygulanan ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırıldığını bildirmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir