Euro
10.8133
0.62%
Dolar
9.3212
0.65%
Altın
529.85
0.66%
Borsa
1.418
0.62%
Bitcoin
576.444
2.29%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C

  Netanyahu: Kıbrıs terörden çok çekmiş bir ülke

  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, İsrail Cumhurbaşkanı Reuna Rivlin ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüştü.
  • AA
  • 15.06.2015 - 23:23
  Netanyahu: Kıbrıs terörden çok çekmiş bir ülke

  anastas netanyahu

  İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin tarafından resmi törenle karşılanan Anastasiadis, daha sonra Rivlin'in Kudüs'teki ofisine geçerek ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Rivlin, iki ülke arasında yakın dostluk ilişkileri olduğunu belirterek, "Bizler çok iyi dostlarız ve ben size hoşgeldiniz demek yerine, kendinizi evinizde hissedin diyorum" ifadesini kullandı.

  "DOĞU AKDENİZ'DE BİRKAÇ DEMOKRATİK ÜLKE VAR"

  Doğu Akdeniz'de "sadece birkaç demokratik ülkenin bulunduğunu" söyleyen Rivlin, şunları kaydetti:

  "Bizler içeride ve dışarıda aynı sorunlarla karşı karşıyayız. Küçük ülkeler olan İsrail ve Kıbrıs, radikal İslam'ın yanı sıra İran ve Suriye'deki çatışma gibi aynı tehlikelerle karşı karşıyalar. Bu sorunların getirdiği tehditler, aynı zamanda bir ortaklık kurma imkanı da sunuyor. Bu topraklardaki 150 yıllık Arap ve Yahudi trajedisine çözüm bulmak için ülkenizin verdiği desteğe teşekkür etmek istiyorum. Kıbrıs her zaman iyi bir dost oldu."

  Netanyahu: Kıbrıs terörden çok çekmiş bir ülke #2

  ANASTASİADİS: DOSTLUĞUMUZ COĞRAFYADAN ÖTE

  Rum lider Anastasiadis de Kıbrıs ve İsrail'in coğrafi olarak komşu olduğunu hatırlatarak, "Bizim dostluğumuz ise bunun ötesine uzanıyor. Bizler aynı demokratik değerleri ve birçok endişeyi paylaşıyoruz. Bu yüzden birbirimizin desteğine ihtiyaç duyuyoruz ve her iki tarafın da başarılı bir iş birliğinden karlı çıkacağını öğrendik" diye konuştu.

  Son yıllarda iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda eşi görülmemiş biçimde geliştiğini vurgulayan Anastasiadis, bunlardan bazılarını siyasi, ekonomik, enerji ve kültürel ilişkiler olarak sıraladı.

  Ortadoğu sorununa bir çözüm bulunması noktasındaki temennilerini de dile getiren Anastasiadis, bu konuda katkılarını AB ve BM'de gösterecekleri aktif katılım aracılığıyla sunacaklarını söyledi.

  Netanyahu: Kıbrıs terörden çok çekmiş bir ülke #3

  NETANYAHU: KIBRIS TERÖRDEN ÇOK ÇEKTİ

  İsrail Başbakanı Netanyahu da Anastasiadis ile yaptığı görüşmede güvenlik konularına değinerek, "Her iki ülke de bölgedeki terörizmden zarar görüyor. Bölgedeki terörizmin birçoğu İran ve Hizbullah'dan kaynaklanıyor. Beş kıtada 30'dan fazla ülkede terör hücrelerini işletiyorlar. Kıbrıs terörizmden çok çekmiş bir ülke. Bu nedenle terörizmle mücadele etme noktasında ortak çıkarlarımız var" ifadelerini kullandı.

  İran ile yürütülen nükleer müzakerelere de değinen Netanyahu, "İran kazanırsa dünya kaybeder. Henüz geç değil. İran'ın nükleer bomba elde etmesi önlenebilir" dedi.

  Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında gerekleşecek üçlü görüşme öncesi düzenlenen ziyarette uluslararası konular ile güvenlik ve enerji meselelerinin ele alındığı belirtildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir