Dolar
6.9292
0.4392%
Euro
8.2035
0.4641%
Altın
2011.89
-0.3728%
Borsa
1087.16
0%
G. Altın
449.41
0.5535%
Bitcoin
77512.08
-0.773%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Netanyahu seçimleri kazandı ama..

  İsrail'deki seçimlerde kesin sonuçlar açıklandı. Netanyahu, koalisyonu oluşturmada zorluk çekecek..
  • 23.01.2013 - 19:03
  Netanyahu seçimleri kazandı ama..

  Netanyahu seçimleri kazandı ama.. #1

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün yapılan seçimlerde 3. kez Başbakan seçildi. Ancak, büyük ölçüde sandalye kaybettiği belirtildi. Bu kayıptan ötürü analistler, Netanyahu'nun koalisyon kurmakta zorlanacağını iddia ettiler. 

  11 KOLTUK KAYBETTİ

  Merkez Seçim Komitesi'nin açıkladığı kesin sonuçlara göre Netanyahu'nun Likud (Evimiz) Partisi anketlerde 31 koltukla yarışı önde bitirdi. Likud (Evimiz) İsrail'in bir önceki mecliste toplam 42 koltuğu bulunuyordu.

  MUHTEMEL HÜKÜMET ORTAĞI

  Sürpriz çıkışıyla mecliste 19 koltuk elde eden Yair Lapid'in partisi Yesh Atid, ikinci en büyük parti olarak bir sonraki hükümetin muhtemel ortağı olacağa benziyor. Başbakan Netanyahu, sonuçların açıklanmasından sonra olabildiğince geniş yelpazede bir koalisyon hükümeti oluşturmaya çalışacağına dair vaatte bulundu. Netanyahu, Likud'un doğal ortaklarının yanı sıra Yesh Atid'i, bir sonraki hükümette 'gerçek bir ortak' olarak gördüğünü dile getirdi.

  OLASI KOALİSYON ORTAKLARINI ARADI

  Kesin sonuçlar açıklanınca potansiyel koalisyon ortaklarına seslenen Netanyahu, öncelikle Yesh Atid Partisi lideri Yair Lapid'i ardından da Şas Partisi lideri Aryeh Deri ile Eli Yishai'yı ve Birleşik Tora Yahudiliği lideri Yaakov Litzman'ı aradı. Analistleri Lapid'in Netanyahu'nun bu davetini reddetmeyeceğini düşünüyor.

  "GURUR DUYUYORUM"

  Başbakan Netanyahu gece yarısı yaptığı zafer konuşmasında, "Bir kez daha başbakanınız olmaktan gurur duyuyorum. Bana üçüncü kez İsrail Devleti'ni yönetme şansı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bu büyük bir imtiyaz ve büyük bir sorumluluktur." demişti.

  SEÇİM SONUÇLARI, ANKETLERDEKİ BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

  Anketlerdeki beklentileri ters köşeye yatıran seçim sonuçları İsrail'de bugüne kadar sağ ile merkez sol blok arasındaki farkın neredeyse kapandığını da gösteriyor.

  REKOR SEVİYEDE KATILIM ORANI

  Sağ blok 60 sandalye kazanırken, İsrailli Arap milletvekilleri ile birlikte sayıldığında sol blok da 60 sandalye kazandı. Merkez Seçim Komitesi'ne göre katılım oranı yüzde 66,6 ile rekor bir düzeyde gerçekleşti.

  Görüş Bildir