Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.999
-0.01%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Netanyahu: Şiiler ve Sünniler İsrail konusunda hemfikir

  İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Mossad'ın 65'inci kuruluş yıl dönümü için düzenlenen etkinlikte önemli açıklamalarda bulundu.
  • 25.09.2015 - 10:04
  Netanyahu: Şiiler ve Sünniler İsrail konusunda hemfikir

  Netanyahu: Şiiler ve Sünniler İsrail konusunda hemfikir #1

  İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Bugün bizim düşmanımız iki yönlü; birincisi İran ve vekilleri tarafından yönetilen Şii İslam. İkincisi ise şimdilik IŞİD tarafından yönetilen Sünni İslam" dedi.

  "MOSSAD'IN YERİ DOLDURULAMAZ"

  İsrail gizli istihbarat servisi Mossad'ın 65'inci kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen bir etkinlikte konuşan Netanyahu, "Mossad bizim için yeri doldurulamaz hayati bir öneme sahiptir. İsrail'in bölgesel ve küresel güç inşa etmesi yönündeki kabiliyetinde merkezi bir yeri vardır. Sonuç olarak Mossad İsrail'in varlığının garantisidir" ifadelerini kullandı.

  Ortadoğu'daki temel sorunları çözmelerinin mümkün olmadığını belirten Netanyahu, şunları kaydetti: "Bugün bizim düşmanımız iki yönlü; birincisi İran ve vekilleri tarafından yönetilen Şii İslam. İkincisi ise şimdilik IŞİD tarafından yönetilen Sünni İslam. Bu ikisi birbiriyle savaşıyor ama üzerinde anlaşılan bir şey var o da bizim İslam dünyasında yerimizin olmadığı. Bunu böyle görüyorlar."

  'İSRAİL BİR SİBER GÜÇ'

  Dünyada meydana gelen değişimlere dikkat çeken Netanyahu, İsrail'in bu değişimle yüzleşebilmesi için "sadece bölgesel bir güç olmasının yetmeyeceğini, bazı alanlarda küresel bir güç olmak zorunda olduğunu" vurguladı.

  "Artık yeni bir durumla karşı karşıyayız" ifadesini kullanan Netanyahu, bunlardan en önemlisinin "siber teknoloji olduğunu ve İsrail'in kesin olarak bir siber güç sayılabileceğini" kaydetti. Resmi olarak 18 Eylül 1947'de kurulan ve merkezi İsrail'in başkenti Tel Aviv kentinde bulunan Mossad, dış istihbarat konularında görev yapıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir