Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.510
0.28%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  Netanyahu'nun Mısır planı deşifre oldu

  New York Times'a konuşan İsrailli bir yetkili, Netanyahu'nun Mısır planını anlattı.
  • 20.08.2013 - 07:43
  Netanyahu'nun Mısır planı deşifre oldu

  Netanyahu nun Mısır planı deşifre oldu #1

  İsrailli diplomatlar güvenlik endişesi nedeniyle Batı'da lobi yapacak, "Orduyu destekleyin, demokrasiyi sonra düşünün. Yoksa kargaşa çıkacak" mesajı verecek.

  Mısır'da darbe sonrası güvenlik krizinden endişe duyan İsrail'in, Batılı başkentlerde 'Sisi kampanyası' yapacağı öne sürüldü. New York Times'a konuşan üst düzey bir diplomat, Washington, Londra, Paris, Berlin, Brüksel ve diğer yerlerdeki büyükelçilerin bu hafta bulundukları ülkelerin dışişleri bakanlarına, Mısır ordusunu kanlı müdahalelere rağmen desteklemeleri için lobi yapacağını söyledi.

  GÜVENLİK DEMOKRASİDEN ÖNCE GELİR

  Yetkili, İsrail'deki diplomatlara da "Kahire'de daha fazla kaosu önlemek için ordunun tek umut olduğu" yönünde baskı yapılacağını aktardı. "Mısır'ın önemi göz önünde bulundurulduğunda, istikrar ve güvenliğin demokrasi ve insan haklarından önce geldiği" mesajının verileceğini söyleyen yetkili, "Belirli ülkelerin, bizim görüşümüzü anlaması önemli. Fikrimizi bu hafta, etkili ülkelerle paylaşacağız" dedi.

  'YA ORDU YA ANARŞİ'

  İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun 'konuşma yasağı' nedeniyle adını vermeyen yetkili, "Kilit aktör ve ülkelerle konuşup, 'Gördüklerinizi beğenmeyebilirsiniz ama alternatif ne?' diye sorarak fikrimizi anlatıyoruz. Prensiplerde ısrar ederseniz, Mısır'ı bedeli ne olursa olsun rayına oturtma gereğini gözden kaçırırsınız" dedi. Yetkili, "Kurtarabildiğinizi kurtarın, demokrasi ve özgürlüğü sonra ele alın. Şu an seçenekler ya ordu ya da anarşi" dedi. Haberde, İsrail'in Washington Elçisi Michael Oren'in de ABD'nin Mısır'a 1.5 milyar dolarlık yardımı sürdürmesi için "güçlü lobi" yaptığı belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir