Euro
9.3516
-0.39%
Dolar
7.8137
-0.74%
Altın
449.33
-1.9%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
139.225
4.92%
9ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 9 C

  Nijer'de hala Osmanlı sancağı dalgalanıyor

  Osmanlı, zamanında Afrika'daki en uzak toprağı olan Fizan'ın güneyindeki Nijer'de hala yaşıyor.
  • 21.10.2013 - 10:12
  Nijer'de hala Osmanlı sancağı dalgalanıyor

  Nijer de hala Osmanlı sancağı dalgalanıyor #1

  14. yüzyılın sonuna doğru Nijer kabilelerinden Tuaregler arasında liderlik kavgası başlayınca 300 kişilik Nijer heyeti, kabileler arasında hakemlik etmesi için Osmanlı’yı ziyarete gitmiş.

  BÖLGENİN ADI 'İSTANBULEWA' KONULMUŞ

  Dönemin padişahı Yıldırım Beyazıt da siyahi cariyelerinden olan Yunus isimli oğlunu Fizan’ın güneyindeki Agadez bölgesine sultan tayin etmiş. İstanbul’dan gelen bir grup insan Agadez’de bir bölgeye yerleşmiş. Yerleşilen bölgeye de İstanbul’dan gelen anlamında 'İstanbulewa' adı verilmiş. O günden sonra Sultanlık babadan oğula geçmiş.

  AGADEZLER'İN OSMANLI İLE BULUŞMALARI

  İki yıl önce başkent Niamey’e büyükelçi olarak atanan Dr. Hasan Ulusoy, Agadezler’le ilgili bilimsel bir çalışma başlatarak Agadezler’e ait bilgileri arşivledi. Ulusoy, akademik olarak da Agadezler’in Osmanlı ile buluşmalarından bugüne geliş sürecini kronolojik bir şekilde kitaplaştıracağını belirtti.

  AMBULANSLAR TÜRKİYE'DEN

  İlk atanan ve halen görevde bulunan Niamey Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, ülkede ambulansın olmadığını fark ederek girişimlerde bulundu. Ulusoy, ülkeye iki ambulans kazandırarak, Nijer’de sağlık kliniği ve cerrahi merkezi açmak için girişimlere başladı. Ulusoy ayrıca, Nijerli sağlık personeli yetiştirecek.

  ÜLKE ALTIN VE PETROL YUVASI

  Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Hasan Ulusoy, ülkenin baraj, alt yapı, yol ve hizmet sektörü alanında yatırımcılara ihtiyacı olduğunu belirtti. Ülkenin yer altı zenginliklerine de işaret eden Büyükelçi Ulusoy özellikle altın, uranyum, fosfat ve demir madenleri ile ilgilenen Türk girişimci ve yatırımcıları ülkeye davet etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir