Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
412.553
1.42%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Norveç canisi Türklerle ilgili ne dedi

  Norveç'te 77 kişiyi öldüren Breivik: "Almanya'da Türkleri öldürenlerle gurur duyuyorum"
  • 18.04.2012 - 08:55
  Norveç canisi Türklerle ilgili ne dedi

  Norveç canisi Türklerle ilgili ne dedi #1

  Norveç'te geçen yıl 77 kişiyi öldüren aşırı sağcı Anders Behring Breivik, davasının ikinci gününde de şov yapmaya devam etti. Duruşma salonuna girdiğinde yine aşırı sağcı selamı veren Breivik, daha sonra müşteki yakınlarına da bir süre gülerek baktı.

  "YİNE OLSA YİNE YAPARIM"

  İlk duruşmada Müslümanların Avrupa'yı kuşatmasını engellemek için eylemlerini gerçekleştirdiğini söyleyen Breivik, "Umarım sözüm kesilmez. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en çok ses getiren saldırıları düzenledim. Öldürdüklerim masum değildi. Yine olsa aynı eylemleri yapardım. Eylemler benim için intihar saldırısıydı ama öldürülmedim. Norveç'te faaliyet gösteren iki tane daha bağımsız aşırı sağ hücresi var. Onlar da saldırı hazırlığında. Beraatimi istiyorum" dedi.

  "TÜRKLER'İ ÖLDÜRENLERLE GURUR DUYDUM"

  Almanya'da Türkleri öldüren aşırı sağcılarla gurur duyduğuna da söyleyen Brevik'in savunması propagandaya dönüşmemesi için canlı yayınlanmadı. Breivik'in, öldürdükleri arasında 17 yaşındaki Türk kızı Gizem Doğan da vardı. Öte yandan davaya bakan 5 yargıçtan biri olan resepsiyonist Thomas Indrebö, Facebook sayfasına yazdığı "Tek çözüm saldırganı asmak" mesajından dolayı tarafsızlığını kaybettiği gerekçesiyle azledildi.

  Sıradan vatandaşların davalarda yargıç olabildiği Norveç'te idam cezası bulunmuyor. 10 hafta sürmesi beklenen davada Breivik'in akli dengesinin yerinde olup olmadığına karar verilecek. Cezai ehliyeti olduğu yönünde sonuç çıkarsa Breivik 21 yıl hapis cezası alacak, aksi takdirde akıl hastanesine yatırılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir