Euro
11.1398
-0.47%
Dolar
9.5849
-0.18%
Altın
556.85
0.59%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
602.200
2.22%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  Norveç'te ırkçı ve ırkçı karşıtı gösteriler

  Almanya'nın Dresden şehrinde ortaya çıkan ırkçı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEDIGA) eyleminin bir benzeri de Norveç'in başkenti Oslo'da yapıldı.
  • 13.01.2015 - 01:57
  Norveç'te ırkçı ve ırkçı karşıtı gösteriler

  Norveç te ırkçı ve ırkçı karşıtı gösteriler #1

  Amaçlarını İslam'ın Avrupa'da yayılmasını ve Müslüman göçünü engellemek olarak açıklayan yaklaşık 100 kişilik eylemci grubu, Oslo belediye meclis binasının etrafında gösteri yaptı.

  MÜSLÜMAN MÜHABİRE DE SALDIRDILAR

  Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden organize olan gruba önderlik yapan asker kökenli Max Hermansen, belediye binasının etrafında iki kez dolaşılarak yapılan yürüyüş öncesi yaptığı konuşmada Müslümanlara hakaret etti. Hermansen, Müslümanların asayişi bozduğunu, işsizliği arttırdığını, kaynakları sömürdüklerini iddia ederek, ülkede Müslüman sayısının artmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

  Irkçılar, katılımcı sayısının az olmasını önemsemediklerini ve mücadelelerine devam edeceklerini belirttiler. Gösteride Norveç ́te yayın yapan TV2 kanalının Müslüman muhabirine de sözlü saldırıda bulunuldu.

  Norveç te ırkçı ve ırkçı karşıtı gösteriler #2

  2 KİLOMETRE UZAKTA IRKÇILIK KARŞITI GÖSTERİ

  Irkçıların eylem yaptığı alana 2 kilometre mesafede ise karşıt grubun protestosu vardı. Irkçılık Karşıtı Hareket ile Amnesty International tarafından organize edilen yürüyüşe yaklaşık bin kişi katıldı. İfade özgürlüğü, inanç özgürlüğü ve insan hayatına saygıya vurgu yapan eylemciler, Paris saldırılarında ölenleri andıklarını ancak aşırıların terörünü bütün Müslümanlara mal edip nefreti yaymaya karşı olduklarını açıkladılar.

  Norveç te ırkçı ve ırkçı karşıtı gösteriler #3

  NETANYAHU DA PROTESTO EDİLDİ

  Öte yandan yürüyüşün organizatörlerinden olan ve Filistin lehine açıklama yaptığı için aşırı sağcılar tarafından Oslo ́nun merkezinde darp edilen Lena Andreassen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ́nun Paris'teki yürüyüşe katılmasının bir göz boyama olduğunu belirtti ve Netanyahu'nun öldürdüğü Filistinliler için yargılanması gerektiğini belirtti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir