Petrol
108.78
-0.29%
Euro
17.4448
-2.15%
Dolar
16.5055
-2.24%
Altın
973.41
-1.88%
Borsa
2541
-0.50%
Bitcoin
346.536
-4.69%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  NSA çalışanı gizli belgeleri çalmaktan tutuklandı

  Sözleşmeli olarak ABD Ulusal Güvenlik Ajansı için çalışan Martin'in ağustos ayında tutuklandığı açıklandı.
  • AA
  • 06.10.2016 - 06:19
  NSA çalışanı gizli belgeleri çalmaktan tutuklandı

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, NSA için sözleşmeli iş yapan Booz Allen Hamilton adlı firmada çalışan 51 yaşındaki Harold Thomas Martin'in, geçen ağustos ayında "hükümete ait çok gizli belgeleri çalmak" suçlamasıyla Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından tutuklandığı bildirildi.

  Açıklamada, Martin'in evi ve aracında ABD hükümetine ait çok sayıda "yüksek gizlilik derecesine sahip" belge ele geçirildiği ve bunların arasında hassas istihbarat bilgilerini içeren 6 gizli dosyanın da yer aldığı kaydedildi.

  Bakanlık, bu belgelerin "ABD ulusal güvenliğini ilgilendiren birçok konuyla ilgili olabileceği" değerlendirmesini yaptı.

  NSA çalışanı gizli belgeleri çalmaktan tutuklandı #1

  ABD'YE AİT, YABANCI HÜKÜMETLERE AİT UYGULAMALARI KIRAN KODLAR

  Martin'in yakalandığı anda en üst düzey güvenlik izni bulunduğu ve elindeki belgelerin "çok gizli" olduğunu bildiği vurgulandı.

  Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, "çok gizli belgeler" arasında NSA'in yabancı hükümetlere ait bazı uygulamaların şifrelerini kırmak için kullandığı kaynak kodların da yer alabileceği ifade edildi.

  Harold Thomas Martin'in yetkisiz bir şekilde hükümet belgelerini gizli almak suçundan 1, hükümet malını çalmaktan ise 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

  Booz Allen Hamilton firması, NSA'in en önemli siber operasyonlarını yürüten firmalardan biri olarak biliniyor.

  2. SNOWDEN VAKASI

  Amerikan kamuoyunda "2. Snowden vakası" olarak nitelendirilen olay, 2013 yılında bir başka NSA çalışanı Edward Snowden'ın, ABD'nin izleme faaliyetlerini "sızdırmasına" benzetildi.

  Son olarak Rusya'dan "geçici ikamet" alan Snowden, ABD hükümetinin izleme faaliyetlerini ortaya koyan binlerce gizli belgeye dayandırdığı haberleriyle tüm dünyanın dikkatini çekmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir