Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
24ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 24 C

  O dergi Fransa'yı alarma geçirdi

  Fransa alarma geçti... Cuma günü 20 ülkedeki elçilik ve okulları kapatma kararı aldı...
  • 19.09.2012 - 13:25
  O dergi Fransa'yı alarma geçirdi

  O dergi Fransa yı alarma geçirdi #1

  Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'da yayımlanan Hz. Muhammed karikatürüne yönelik tepkiler nedeniyle Fransa, 20 ülkedeki elçilik ve okullarını cuma günü geçici olarak kapatma kararı aldı.

  "TEDBİR AMACIYLA KAPATMA KARARI ALDIK"

  Reuters'ın bildirdiğine göre, Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, "Elçilik, konsolosluk, kültür merkezi ve okullarımızı tedbir amacıyla kapatma kararı aldık" derken, haberde söz konusu ülkelerin ismi verilmedi.

  DERGİ FİLME DESTEK BİLDİRİSİ YAYINLADI

  İslam dünyasında büyük tepki çeken "Müslümanların Masumiyeti" filmiyle ilgili tartışmalar sürerken Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo bugün Hz. Muhammed karikatürleri yayınladı. Daha önce de Hz. Muhammed karikatürleri yayınlayan dergi, bu sefer iç sayfadan çizdiği Hz. Muhammed karikatürünün yanı sıra bir de dünyayı öfkelendiren o filme destek bildirisi yayınladı.

  "BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ PROVOKASYON DEĞİLDİR"

  Fransa’da infial yaratan karikatürleri savunan Charlie Hebdo’nun yöneticisi Charb, “Hiç okumadıkları bir dergiyi okuyarak şoke olmak isteyen herkesi şoke edecek. Ben camiye gidip onları dinlemiyorum, onlar da dergiyi almasınlar. Basın özgürlüğü provokasyon değildir” dedi.

  Dergi raflardaki yerini alır almaz tükenirken, Charlie Hebdo’nun internet sitesi de tehdit ve tebrik e-postaları nedeniyle çöktü.

  FRANSA BAŞBAKANI: "ONAYLAMIYORUM"

  Fransız medyası gizli servisin olacaklardan endişe ettiğini aktarırken, Başbakan Jean Marc Ayrault, karikatürleri “aşırı” bulduğunu ve onaylamadığını söyledi. Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, “Mevcut konjonktür içinde başbakan bu tür aşırılıkları onaylamıyor ve herkesi sorumlu olmaya davet ediyor” ifadesi kullanıldı. Polis dergi binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Zira Charlie Hebdo geçtiğimiz yıl da “Sharia Hebdo” diye özel bir sayı hazırlayarak yine Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlamış ve molotofkokteyli saldırısına uğramıştı. Fransa’nın en büyük camisinin müftüsü Dalil Boubakeur ise ülkede yaşayan 4 milyon Müslüman’a itidal çağrısı yaparken, “Bu yayının dünya genelindeki Müslümanların öfkesini artırma riskini aldığını şaşkınlık, üzüntü ve kaygıyla öğrendim. Kendilerinden yangına körükle gitmemelerini istiyorum” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir