Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.370
0.46%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C
  Obama: 10 yıldan bu yana ilk kez başardık

  Obama: 10 yıldan bu yana ilk kez başardık

  ABD Başkanı, İran'la yapılan anlaşmaya ilişkin bir zafer konuşması daha yaptı.
  • 26.11.2013 - 02:50

  Obama: 10 yıldan bu yana ilk kez başardık #1

  ABD Başkanı Barack Obama, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde varılan anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu.

  'MÜZAKERE ETMEKTEN KORKMAYIN'

  Konuşmasında diplomasinin önemine vurgu yapan Obama, eski başkanlardan Kennedy'nin 'Müzakere etmekten hiçbir zaman korkmayın' alıntısına yer verdi. San Francisco'da göçmenlik reformuyla ilgili katıldığı bir programda konuşan Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

  'İran'a daha önce görülmemiş şekilde uygulanan yatırımların desteğiyle bu diplomasi, bizi, hafta sonu başardığımız ilerlemeye götürdü. 10 yıldan bu yana ilk defa, İran'ın nükleer programında ilerlemeyi durdurduk. Programın kilit unsurları etkisiz hale getirilecek. Uluslararası müfettişler, İran'ın nükleer tesislerine erişime sahip olacak. Bunlar İran'ın nükleer silah elde etmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Gelecek aylarda, İran'ın nükleer tehdidiyle ilgili kesin olarak, kapsamlı bir anlaşmaya ulaşma hedefiyle diplomasimizi sürdürmeye devam edeceğiz.'

  İKİ ULUS ARASINDAKİ GÜVENSİZLİK YOK OLACAK

  İran'ın fırsatı yakalaması ve global topluma katılmayı seçmesi halinde, iki ulus arasında uzun yıllardır var olan güvensizliğin yavaş yavaş yok olmaya başlayabileceğine vurgu yaptı. Obama, 'Bunların hiçbiri kolay olmayacak. Geride büyük zorluklar kalıyor ancak biz diplomaside kapıyı kapatamayız ve dünyayı ilgilendiren sorunlara getirilen barışçıl çözümleri yok sayamayız. Kendimizi sonu olmayan bir çatışma döngüsüne adayamayız. Sert konuşmak ve tehditler savurmak siyasi açıdan yapılabilecek kolay bir şey olabilir ama bu bizim güvenliğimiz için doğru bir şey değil' ifadesini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir