Euro
10.1196
-0.41%
Dolar
8.6195
-0.52%
Altın
488.62
-0.6%
Borsa
1.4
0.58%
Bitcoin
375.344
-4.93%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  Obama: 10 yıldır ilk defa İran'ı durdurduk

  ABD Başkanı Barack Obama, İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasının hemen ardından açıklama yaptı.
  • 24.11.2013 - 11:12
  Obama: 10 yıldır ilk defa İran'ı durdurduk

  Obama: 10 yıldır ilk defa İran ı durdurduk #1

  Anlaşmanın duyurulmasının hemen ardından Beyaz Saray'da basın mensuplarının karşısına çıkan Obama, 'Başkan olduğumdan bu yana İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek konusunda kararlılığımı açıkça gösterdim. Birçok kez söylediğim gibi güçlü önceliğim bu sorunun barışçıl yollarla çözülmesi oldu ve diplomasi elimizi uzattık' dedi.

  İran'ın uzun yıllardır uluslararası topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmek konusunda isteksiz olduğunu savunan Obama, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin seçilmesiyle diplomasi yolunun tekrar açıldığını ifade etti. P5+1 ülkelerinin ortaklaşa hareket etmelerinin yanında ABD olarak İran ile karşılıklı temaslarda bulunduklarını dile getiren Obama, kendisinin de Ruhani ile görüştüğünü hatırlattı.

  'DAHA GÜVENLİ DÜNYAYA DOĞRU YENİ BİR YOL AÇILDI'

  Bu ülke ile yürütülen yoğun diplomasiye dikkat çeken Obama, 'Bugün bu diplomasiler, İran'ın barışçıl bir program takip ettiğini ve nükleer silah geliştiremeyeceğini doğrulayabileceğimiz daha güvenli dünyaya doğru yeni bir yol açtı' şeklinde konuştu. Obama, müzakerelere İran'ın da diğer ülkeler gibi barışçıl nükleer enerji erişimine sahip olabileceği temeli ile yaklaştıklarını söyledi.

  '10 YILDAN BERİ İLK DEFA İRAN'I DURDURDUK'

  Bugünkü duyurunun muazzam bir anlaşma olmasının yanında 'sadece bir ilk adım' olduğunu dile getiren Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

  'Neredeyse 10 yıldan beri ilk defa İran'ın nükleer programını durdurduk ve programın önemli bölümleri geriye alınacak. İran, zenginleştirmenin bir bölümünü durduracağını ve stoklarının bir kısmını nötr hale getireceğini taahhüt etti. İran, uranyum zenginleştirmeye yarayan yeni nesil santrifüj kullanamayacak. İran yeni santrifüj kuramayacak veya çalıştıramayacak; santrifüjler limitli olacak. İran, platinyum reaktöründe çalışmayı durduracak. Yeni denetim kuralları İran'ın nükleer tesislerine geniş erişim sağlayacak ve uluslararası toplumun İran'ın taahhütlerini yerine getirip getirmediğini doğrulamasına izin verecek.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir