Petrol
102.33
-9.84%
Euro
17.3986
-0.79%
Dolar
16.9518
0.75%
Altın
964.22
-1.39%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
333.151
-0.20%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Obama 20 Ocak 2017'ye kadar görevde

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Obama'nın 20 Ocak 2017'ye kadar ülkenin başkanı olmayı sürdüreceğini söyledi.
  • AA
  • 10.11.2016 - 01:26
  Obama 20 Ocak 2017'ye kadar görevde

  Josh Earnest, günlük basın toplantısında, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’ın galibiyetiyle sonuçlanan başkanlık seçimleri ve Obama yönetiminin son aylarına ilişkin soruları yanıtladı.

  Demokratların Obama’nın yarıştığı 2008 ve 2012 yıllarındaki seçimlerde kazandığı bazı eyaletleri bu kez Cumhuriyetçilere kaptırdıkları hatırlatılarak, seçmenlerin, mevcut yönetime bir mesaj mı gönderdiğinin sorulması üzerine Earnest, “Seçimler sonuçlanalı henüz 12 saat bile olmadı. Seçmenlerin dün gece tam olarak ne mesaj gönderdiğini yorumlamak için çok erken.” dedi.

  Earnest, seçim sonuçlarının her iki parti için de ne anlam ifade ettiğine dair birçok spekülasyonun bulunduğunu vurgulayarak, “2008 ve 2012 yıllarında Barack Obama için oy kullanmış olup 2016’da Donald Trump’a oy vermiş çok sayıda insan var. Açıkça söylemek gerekirse buna bir açıklamam yok.” değerlendirmesinde bulundu.

  Earnest, başkan seçilen Donald Trump’ın önünde birçok zorluk bulunduğunu ancak Başkan Obama’nın bu süreçte kendisine gerekli desteği sunacağını dile getirdi.

  OBAMA, SAĞLIK REFORMU VE ULUSLARARASI ANLAŞMALARA ODAKLANACAK

  Bir soru üzerine Earnest, Obama’nın başkanlığının geri kalan döneminde ülke içinde sağlık reformu yasasının, uluslararası alandaki iklim değişikliğini önleyecek Paris Anlaşması ve İran ile nükleer anlaşmasının uygulanmasına odaklanacağını ifade etti.

  Earnest, “Başkan Obama Oval Ofis’te bulunmayı ve ABD’nin başkanı olmayı 20 Ocak tarihine kadar sürdürecek. 20 Ocak’a kadar da bu politikaların uygulanmasına dair taahhüdünü sürdürecek. Tüm bu alanlarda vermiş olduğumuz taahhütlere uygun davranacağız.” diye konuştu.

  Söz konusu politikalar ve anlaşmalar konusunda Obama’nın da halefine bilgilendirmelerde bulunacağını belirten Ernest, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Seçilmiş başkanın ekibinin, Obama yönetimi içerisinde bu politikaların uygulanmasında görevli olan ulusal güvenlik uzmanlarından bilgi alma fırsatı olacak. Ancak en nihayetinde ABD’nin gelecek 4 yıldaki dış politikasında izleyeceği yolu seçilmiş olan başkan belirleyecek.”

  ABD’nin 45’inci başkanı olarak seçilen Donald Trump, seçim kampanyası boyunca, iç politikada özellikle “Obamacare” olarak bilinen Obama’nın sağlık reformunu feshetmek, dış politikada ise İran’la imzalanan nükleer anlaşmanın ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda tüm dünyanın birlikte hareket etmesini öngören Paris Anlaşması'nı iptal edeceği vaadinde bulunmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir