Dolar
7.2462
2.8617%
Euro
8.6155
2.8507%
Altın
2060.35
1.0842%
Borsa
1034.4
-5.2573%
G. Altın
479.458
3.8268%
Bitcoin
85642.97
4.5172%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Obama: 2014'te ABD Afganistan'da olmayacak

  ABD Başkanı Barack Obama ve Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Beyaz Saray'da görüştü.
  • 11.01.2013 - 23:57
  Obama: 2014'te ABD Afganistan'da olmayacak

  Obama: 2014'te ABD Afganistan'da olmayacak #1

  Obama, 2014 yılının sonunda ülkenin tamamının güvenliğinden Afganistan güçlerinin sorumlu olacağını belirterek, gelecek yılın sonunda Afganistan'daki savaşın sorumlu bir şekilde sona ereceğini söyledi.

  Bu yılın bahar aylarından itibaren de koalisyon güçlerinin Afganistan'daki misyonunun ''destekleyiciyi role'' dönüşeceğini belirten Obama, ABD askerlerinin ihtiyaç olduğunda Afganlarla savaşacağını ama bahar ayından itibaren yeni görevinin Afgan ordusuna eğitim ve danışmanlık ile yardımlar şeklinde olacağını dile getirdi. Obama, bu bahardan itibaren Afganların ülke genelinde liderliği üstleneceğini ifade etti.

  TALİBAN OFİSİNİN AÇILMASI

  Obama, 2014 yılından sonra da iki ülkenin ekiplerinin güvenlik anlaşması çerçevesinde çalışacağını söyledi.

  2014 yılından sonra da Afganistan'ın egemenliğine saygı çerçevesinde iki amaçlarının olacağına değinen Obama, bunlardan birini Afgan güvenlik güçlerine eğitim ve asistanlık desteği, ikincisini ise El-Kaide'ye karşı terörle mücadeleyi sürdürme olarak tanımladı.

  Obama, hem ABD hem Afganistan için çok zorlu misyonun hala devam ettiğini de vurguladı.

  ABD Başkanı Barack Obama, ayrıca güvenlik konusundaki gelişmelerin siyasi süreçlerle eşleşmesi gerektiğini belirterek, Afgan hükümeti ile Taliban arasında uzlaşı sürecine kendilerini yeniden adadıklarını ifade etti.

  Karzai'nin, kendisini, Afgan hükümetinin barışa yönelik yol haritası konusunda bilgilendirdiğini dile getiren Obama, ''Bugün, bu sürecin, görüşmeleri kolaylaştırmak için Taliban ofisinin açılması yoluyla ilerletilmesi gerektiğinde karar verdik'' dedi.

  Uzlaşı sürecinin, Pakistan dahil olmak üzere bölge tarafından da desteklenmesi gerektiğini dile getiren Obama, bu konuda daha somut adımlar için çalışacaklarını, çünkü güvenli ve istikrarlı bir Afganistan'ın sadece Afgan halkı ve ABD'nin değil, tüm bölgenin çıkarına olduğunu kaydetti.

  KARZAİ: AFGANİSTAN'I AFGANLILAR KORUYACAK

  Karzai, görüşmede, Afganistan için önem taşıyan bazı hususlarda ilerleme kaydettiklerini görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

  Gözaltı merkezleri ve tutuklularla ilgili sorumluluğun Afgan hükümetine geri verilmesi yönünde anlaştıklarını ve Afganistan'a döner dönmez bunun hayata geçirileceğini, ülkedeki güvenlik sorumluluğunun Afgan hükümetine devri konusunu da ele aldıklarını dile getiren Karzai, bu baharda, Afgan halkının güvenliği ve korunmasında tüm sorumluluğun Afgan hükümetinde olacağını, uluslararası güçlerin ve Amerikan güçlerinin artık Afgan köylerinde mevcudiyet göstermeyeceğini söyledi.

  Karzai, görüşmede barış sürecinde atılması gereken adımları da ele aldıklarını bildirerek, Katar'daki Taliban ofisine izin verilmesi hususunda mutabakata vardıklarını belirtti.

  Afganistan'daki ekonomik dönüşüm süreci, seçimler ve Afganistan ile ABD arasındaki İkili Güvenlik Anlaşması'nın tüm boyutlarını konuştuklarını da kaydeden Karzai, Afgan halkı olarak ABD ile ilişkilerine verdikleri önemi vurguladı, ABD'nin Afgan halkına sunduğu yardımlardan dolayı teşekkür etti.

  OBAMA: 2014'TE AFGANİSTAN'DA YOKUZ

  Obama, bir soru üzerine, Afganistan'daki ortamın hala çok tehlikeli olduğunu ama Afgan güçlerinin liderlikte öne çıkmasının kendilerinin dönüşümü bahar aylarında yapmaya imkan tanıdığını söyledi.

  Ancak ABD askerlerinin nasıl geri çekileceği konusunun tam olarak kararlaştırılmadığını belirten Obama, gelecek haftalarda bu konuda ordudan öneriler alacağını ve ondan sonra açıklama yapacağını vurguladı.

  Obama, 2014 sonrasında herhangi bir ABD gücünün ülkede bulunmasının ancak Afgan hükümetinin davetiyle olabileceğine işaret etti.

  Diğer ülkelerle ABD askerlerinin dokunulmazlığının yer almadığını herhangi bir güvenlik anlaşmalarının bulunmadığını hatırlatan Barack Obama, ABD askerlerinin Afganistan'da kalabilmesi için de onlara dokunulmazlık verilmesi gerektiğini belirterek, bir tür dokunulmazlığı olmadan, 2014 yılı sonrasında Afganistan'da herhangi bir ABD askeri gücünün bulunmasının mümkün olmadığını söyledi.

  Karzai de dokunulmazlık konusunun ABD için spesifik önem taşıdığını anladıklarını, kendileri açısından da egemenlik konusunu aynı şekilde önemli olduğunu belirtti.

  Gözaltı merkezlerinin Afgan hükümetinin kontrolüne geçmesi, uluslararası güçlerin Afgan köylerindeki mevcudiyetinin sona erecek olması gibi hususların bu bağlamda önem taşıdığına değinen Karzai, ''Bugün yaptığımız gibi, bu konuların çözülmesiyle, Afgan halkının önüne çıkıp, Afgan egemenliğinden ve Afgan yasalarından taviz verilmeyecek şekilde, Afganistan'daki ABD askerleri için dokunulmazlığı savunabilirim'' diye konuştu.

  Hamid Karzai, bir başka soru üzerine, Afganistan'daki ABD askerlerinin sayısıyla ilgili kararların ABD hükümetine ait olduğunu kaydetti.

  Görüş Bildir