Petrol
76.48
-0.89%
Euro
19.6795
0.47%
Dolar
18.6441
0.06%
Altın
1.072
0.11%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.700
2.35%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C
  Obama ABD ulusuna seslendi

  Obama ABD ulusuna seslendi

  ABD Başkanı Obama, halka seslendiği konuşmasında muhtemel Suriye operasyonuna değindi.
  • 11.09.2013 - 04:04

  Obama ABD ulusuna seslendi #1

  ABD Başkanı Barack Obama, olası Suriye operasyonu konusunda halka seslendi. Obama konuşmasında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Uygar dünyada kimyasal silahların önlenmesini deyindi.

  Obama'nın konuşmasından satır başları şöyle:

  "UYGAR DÜNYA KİMYASALA KARŞI"

  "Esad hükümeti binden fazla insanı öldürdü. Oradan gelen görüntüler çok kötüydü. İnsanların çoğu kimyasal silahların kullanımını insanlığa karşı bir suç olarak niteliyor. Kimyasal silahlar birinci ve ikinci dünya savaşlarında çok kişinin ölmesine neden oldu. Uygar dünya kimyasal silahların kullanımını önlemeye çalışıyor. Dünyanın yüzde 97'si bu silahların kullanılmasına karşı geliyor. Fakat 21 Ağustos'ta bu kural ihlal edildi.

  "KİMYASAL ABD İÇİN BİR TEHDİT UNSURU"

  Kimse bunu inkar etmiyor. Esad rejminin bu saldırıdan sorumlu olduğunu biliyoruz. Rejmin kontrolündeki bölgelerden roket ateşlendiğini biliyoruz. Bu saldırıda çok sayıda insan öldü, hastaneler doldu taştı. Biz bu insanların kan örneklerini inceledik ve sarin gazı tespit ettik. Diktatörler bu tür saldırıları hep inkar eder. Eğer Esad rejiminin kimyasal silah kullanımının durdurmazsak diğer diktatörler de bu silahları kullanır. Bizim ordularımız da bu silahları kullanır. Bu silahlar bizim müttefiklerimizi İran gibi ülkeleri etkileyebilir. Bunları düşününce ABD'nin ulusal çıkarlarının askeri operasyonla korunmasına karar verdim. Kimyasal silah kullanımını tolere etmeyeceğiz. Bunu kongreye taşımaya karar verdim. Demokrasimize inanıyorum. Kongreyle birlikte hareket ettiğimde daha etkili olacağına inanıyorum. Irak ve Afganistan'daki operasyonlardan sonra bu tür operasyonlar kabul görmüyor.

  "ABD ASKERİ ZARAR GÖRMEYECEK"

  ABD halkının burada savaş istemediğini biliyorum. Biliyorum ki bu ulus savaştan bıkmış durumda. Biz ABD askerinin karaya ayak basmasına izin vermeyeceğiz. Hedefli bir operasyondan bahsediyorum. Hedefimiz kimyasal silah kullanımını engellemek olacak. Bazı kongre üyeleri limitli operasyonun anlamı yok diyor. Şunu söyleyim ABD ordusu küçük ve etki yaratmayan bir operasyon gerçekleştirmeyecek. Esad'a karşı yapılacak bir operasyon kimyasal silah kullanma kapasitesini düşürecektir. Bir de oraya askeri operasyon düzenlenirse Esad'dan gelecek karşılık konusunda şüpheler var. Esad'ın bizim askerimizi tehdit edecek gücü yok" diye konuştu.


  Görüş Bildir