Dolar
7.5763
0.3922%
Euro
8.9855
0.3529%
Altın
1953.19
0.4629%
Borsa
1110.58
-0.0072%
G. Altın
475.948
0.8958%
Bitcoin
82872.27
0.2616%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Obama anketlerde açık ara önde

  Anketler, Obama'nın ülke genelinde de yarışı önde götürdüğünü gösteriyor.
  • 20.09.2012 - 05:53
  Obama anketlerde açık ara önde

  Obama anketlerde açık ara önde #1

  ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerine ilişkin son anketler, ABD Başkanı Barack Obama'nın, hem seçimlerin kaderini belirlemede kritik önem taşıyan ve en çekişmeli geçmesi beklenen bazı eyaletlerde hem de ülke genelinde rakibi Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Mitt Romney'nin önünde olduğunu gösterdi.

  ABD'deki seçim sistemi, adayların seçimi kazanabilmek için, ülke genelinde aldıkları oyların toplamında üstünlük sağlamaları değil, eyaletlerden kazanacakları delege sayısında rakiplerini geride bırakabilmelerini gerektiriyor. Bu nedenle de özellikle çekişmeli geçmesi beklenen ve "salıncak eyalet" diye adlandırılan eyaletlerden çıkacak sonuçlar, seçimlerin kaderini belirlemede kritik önem taşıyor. Bu çerçevede, özellikle kritik eyaletlere yönelik arka arkaya yeni anketler yayınlanmaya başladı.

  Quinnipiac University, CBS News ve New York Times'ın ortaklaşa olarak, ''salıncak'' eyaletlerden Virginia, Colorado ve Wisconsin'da düzenlediği anketin sonuçlarında Obama'nın, en çekişmeli geçmesi beklenen bu üç eyalette yarışı önde götürdüğü görülüyor.

  Anket sonuçlarına göre, Obama, Virginia eyaletinde yüzde 46'ya karşı yüzde 50, Wisconsin'de yüzde 45'e karşı yüzde 51, Colorado'da ise yüzde 47'ye karşı yüzde 48 oranla yarışı Romney'nin önünde götürüyor.

  Washington Post'un anketi ise Virginia'da Obama'yı yüzde 44'e karşı yüzde 52'lik oranla Romney'nin önünde gösteriyor.

  Diğer ''salıncak'' eyalet olan New Hampshire'da American Research Group adlı kuruluşun anketine göre de Obama, kayıtlı seçmenler arasında yüzde 46'ya karşı yüzde 48 oranla Romney'in önünde.

  OBAMA ATAĞA GEÇTİ

  Bu eyaletlerde aradaki fark çok fazla görünmese de bir önceki anketlerle kıyaslandığında Obama'nın buralarda atağa geçtiği ortaya çıkıyor.

  Örneğin, Obama, Romney'nin başkan yardımcısı adayı Paul Ryan'ın Kongre'de temsil ettiği eyalet olması bakımından ''Gözüne kestirdiği'' Wisconsin'da ağustos ayının sonunda yapılan ankette, rakibinin sadece iki puan önündeydi. Colorado'da geçen ay yapılan son ankette de Obama, Romney'nin 5 puan gerisindeydi. New Hampshire'da ise WMUR-TV/Granite State'in geçen hafta oy kullanması muhtemel seçmenler arasında yaptığı ankette Obama, Romney'nin 5 puan önünde yer alırken, ABD Başkanı, Virginia'da da geçen ayki ankette Romney'nin 4 puan üstündeydi.

  Son anket sonuçları, Obama'nın Colorado'da atağa geçtiğini, bunun yanında Wisconsin, New Hampshire ve Virginia'daki durumunu korumayı da sürdürdüğünü ortaya çıkardı.

  "OBAMA'YA KARŞI BAKIŞ DAHA OLUMLU"

  Ayrıntılara bakıldığında, Quinnipiac University/CBS News/New York Times anketi, bu üç eyalette, seçimlerin ana gündemi olan ekonomi konusunda uzun süredir Romney'nin gerisinde yer alan Obama'nın, bu alanda da farkı kapattığını ortaya koydu.

  Katılımcıların çoğunluğu, Obama'nın politikalarını orta sınıfın yararına gördüklerini dile getirirken, Romney'nin ise zenginlerin çıkarına hizmet edecek politikalara sahip olduğu yorumunda bulundu.

  Bunun yanında anketlere katılan Amerikalıların çoğunluğu, sağlık hizmetleri, uluslararası bir krizin idaresi gibi konularda Obama'nın daha iyi yönetim göstereceği yönünde görüş belirtti, ihtiyaçları ve sorunlarına önem verilmesi hususunda da yine Obama'dan yana tavır koydu.

  Anketler ayrıca oy tercihinde cinsiyetler arasındaki farkın da hala canlılığını koruduğunu gösterdi.

  Üç eyaletteki erkeklerin çoğunluğu Romney'den yanayken kadınların çoğunluğu ise Obama'yı destekliyor.

  Bağımsız seçmenler açısından ise Romney'nin, Virginia ve Wisconsin'da üstünlüğü bulunurken, iki aday, Colorado'daki bağımsız seçmenlerden ise eşit destek görüyor.

  ÜLKE GENELİNDE DE OBAMA ÖNDE

  Ülke genelindeki anketlere bakıldığında ise Obama'nın yine yarışı önde götürdüğü görülüyor.

  CNN'in, ''anketlerin anketi'' adı verilen, son bir hafta içerisinde muhtemel seçmenler arasında yapılan üç tarafsız anketin sonuçlarının ortalamasının alınmasıyla oluşturduğu verilere göre, Obama ülke genelinde yarışı, yüzde 45'e karşı yüzde 48 oranla önde götürüyor.

  Associated Press/GfK'nin ülke genelinde yaptığı ankete göre de, Obama şu anda az farkla Romney'nin önünde.

  Muhtemel seçmenler arasında yapılan anket, Obama'nın destek oranını yüzde 47, Romney'ninkini ise yüzde 46 olarak gösterdi. Tüm yetişkinlerin görüşleri alındığında ise Obama, yüzde 37'ye karşı yüzde 52 gibi açık farklı bir oranla Romney'nin üzerinde yer alıyor. Bu sonuç, özellikle Obama açısından, seçmeni sandığa çekmenin ne kadar kritik önem taşıdığını ortaya koyuyor.

  Ankete katılanların sadece yüzde 17'si, kime oy verecekleri konusunda hala kararsız olduklarını ya da fikirlerini değiştirebileceklerini ifade etti.

  Ankete göre, Amerikalıların ekonomi konusunda Obama'ya bakışlarında olumluya doğru seyir gözlense de hala yüzde 61 gibi bir çoğunluğu ekonomiyi zayıf olarak görüyor. Katılımcıların yarısından biraz fazlası ülkedeki ekonomik görünümün son 4 yılda kötüleştiği yönünde görüş bildirirken, yüzde 57'lik oran ise gelecek dört yılda işsizliğin daha kötü hale geleceği ya da aynı kalacağını düşünüyor.

  Ancak ekonomik şartların iyileşeceğini düşünenlerin oranında geçen aya göre önemli derecede bir artış olduğu da görülüyor.

  Ankete göre, yüzde 48'lik kesim, şartların gelecek yıl daha iyi olacağı fikrinde. Bu oran, Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti ulusal kurultaylarından önce sadece yüzde 41'di.

  Bu anketler, Romney'in ''Amerikalıların yüzde 47''sine yönelik büyük gafından öncesine denk geliyor. Romney'in bu gafının seçmen üzerindeki etkisi ise önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir