Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
481.070
1.44%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Obama Erdoğan'ı Kürt güçlere yapılan yardımla ilgili bilgilendirdi

  ABD Başkanı Obama, Kobani'de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere yapılan malzeme yardımıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bilgilendirdi.
  • 20.10.2014 - 11:08
  Obama Erdoğan'ı Kürt güçlere yapılan yardımla ilgili bilgilendirdi

  obama

  Amerikalı üst düzey yetkili, Kobani’de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere yardım yapılmasıyla ilgili olarak, ABD Başkanı Barack Obama’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bilgilendirdiğini kaydetti.

  "IŞİD, TÜRKİYE İLE ORTAK DÜŞMANIMIZ"

  Yetkili, "Türkiye'nin Kürt gruplar da dahil bazı gruplara yönelik kaygılarını anladıklarını ama IŞİD'in de ABD ve Türkiye’nin ortak düşmanı olduğunu" kaydetti. Türkiye ile IŞİD'in gücünü azaltma ve yok etmede en iyi yollar konusunda görüşmeler devam etse de birçok düzeyde Türkiye ile işbirliğinin olduğuna işaret eden yetkili, bu tür konuların Ankara ile gelecek günlerdeki görüşme maddelerinden biri olmaya devam edeceğini bildirdi.

  "TÜRKİYE IŞİD KONUSUNDA EN YAKIN MÜTTEFİKLERİMİZDEN"

  Yetkililer, Türkiye’nin Kobani’den sığınmacıları kabul ettiğine dikkati çekti ve Suriyeli muhaliflere eğitim ve ekipman programına katılmasına yönelik memnuniyetlerini dile getirdi. Türkiye bu konuda en yakın müttefiklerimizden olmaya devam ediyor. Amerikalı üst düzey yetkili, Türkiye ile bu konudaki ortaklıklarına değer verdiklerini anlatarak, "Türkiye, bu konuda en yakın müttefiklerimizden biri olmaya devam ediyor" dedi.

  TÜRKLERLE GÖRÜŞMEYE DEVAM EDİLECEK

  Kobani'ye yeniden takviye yapmanın yollarına da baktıklarını dile getiren yetkililer, bunlardan birinin de karadan yardım olduğunu, bunun için de Türkiye ile görüşülmesi gerektiğini kaydetti. Yetkililer, sahadaki güçlerin ihtiyaçlarını değerlendirmeyi sürdürdüklerini de bildirdi. Başka bir üst düzey yetkili de Türklerle Kobani’ye yönelik daha sürdürülebilir takviyelerin sağlanması noktasında görüşmeye devam edeceklerini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir