Euro
10.3246
-1.04%
Dolar
8.8179
-0.54%
Altın
496.44
-0.52%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
380.003
-1.37%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C
  Obama: Esad berbat bir lider

  Obama: Esad berbat bir lider

  Obama, Suriye sorunun çözülmesi için Esad’ın gitmesi gerektiğine dair pozisyonlarını koruduklarını söyledi.
  • AA
  • 19.04.2016 - 22:09

  ABD Başkanı Barack Obama, CBS televizyonundan Charlie Rose’a verdiği mülakatta Suriye krizine ilişkin soruları da yanıtladı.

  "KORKUNÇ BİR DİKTATÖR"

  Obama, Suriye’nin bu hale gelmesinde Esad’ın sorumlu olduğunu belirterek,"Esad berbat bir lider, ülkesini paramparça eden korkunç bir diktatör. Onun oradan uzaklaştırılması gerektiği bizim pozisyonumuz olmayı sürdürüyor.”dedi.

  Obama: Esad berbat bir lider #1

  OBAMA-PUTİN GÖRÜŞMESİ

  ABD ve Rusya’nın Suriye’deki iç savaşı durdurmada işbirliği içinde olmamalarının bu ülkedeki durumu daha da kötüleştirdiğini ifade eden Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesini hatırlattı.

  Obama, şunları kaydetti: "Onunla telefon görüşmem, Suriye’nin daha hızlı bir şekilde yıprandığını göreceğimizi belirtmek içindi. Eğer ABD ve Rusya bunu (çatışmaların sonlandırılması anlaşması) korumak için birbiriyle uyumlu hareket etmezse ve siyasi dönüşümü ilerletmezse, o zaman bundan üç, dört hafta önceki bulunduğumuz pozisyona dönebiliriz. Bu hiçbirimizin çıkarlarına yaramıyor."

  "SURİYELİLERİN VERECEĞİ BİR KARAR"

  Sorunun çözümünde ABD ile Rusya arasındaki en çekişmeli konunun Esad'ın geleceği olduğuna işaret eden Obama, "Onlar (Rusya) Suriye devletinin yapısını korumaya kendilerini adamış durumdalar ki teoride biz de buna karşı çıkmıyoruz ancak sürekli olarak, altı yıl boyunca karşı karşıya geldiğimiz şey ise onun (Putin), Esad’ın gidişini tek taraf olarak destekleyememesi. Bu Esad’ın ve Suriyelilerin vereceği bir karar." diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir