Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
475.059
1.11%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Obama ile Romney'in son kapışması

  Obama ile Romney'in son kapışması

  Seçimlere yalnızca 2 hafta kala Obama ile Romney son kez canlı yayında karşı karşıya geldi.
  • 23.10.2012 - 03:43

  Obama ile Romney in son kapışması #1

  ABD'de 6 Kasım'daki başkanlık seçimi öncesi adaylar televizyonda son kozlarını oynadı. Başkan Barack Obama ile Cumhuriyetçi aday Mitt Romney, üçüncü ve son tartışmada karşı karşıya geldi. Tartışmanın ana gündemi dış politikaydı.

  Seçimden önce son kapışma olarak yorumlanan bu 3. düelloda ağırlık Amerika'nın dış politikaları. Bu yüzden tartışma Ortadoğu ülkelerini ve Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyordu.

  "SURİYE MUHALEFETİ SİLAHLANDIRILMALI"

  Obama ile Romney'in karşı karşıya geldiği program Amerika'nın Suriye, Libya ve Ortadoğu'daki politika tartışmalarına sahne oluyor. Romney, Obama'nın ABD'nin büyüklüğüne yaraşmayan dış politikalar yürüttüğünü ileri sürerek, mevcut hükümetin Suriye konusunda pasif kaldığını öne sürdü. Romney suçlamalarının ardından, "Bizim en kısa zamanda Suriye muhalefetini silahlandırarak Esad'ın gitmesine öncülük etmeliyiz" dedi.

  "İSRAİL'E SALDIRIYI KENDİMİZE YAPILMIŞ SAYARIZ"

  Obama, Ortadoğu politikaları ile ilgili gelen bir soruyu yanıtlarken "İsrail'e karşı İran tarafından yapılan herhangi bir saldırıyı kendimize sayarız" dedi.

  Öte yandan Obama'nın bu açıklamasına Romney'den de destek gelirken, "Biz de İsrail'in arkasını hem diplomatik hem de askeri olarak koruruz" dedi. Obama bunun yanı sıra asıl hedefin ise İran'ın nükleer programından vazgeçmesini sağlamak olduğunu kaydetti. Liderler bu demeçleriyle İsrail ile ABD'nin müttefik ilişkileri noktasında görüş birliğine vardı.

  ESAD YÖNETİMDEN GİDECEK

  Obama, Amerika'nın çıkarları ve Ortadoğu'da istikrarın sağlanması adına Suriye'de Esad'ın yönetimden belirli bir zaman içerisinde uzaklaştırılacağını açıkladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir