Dolar
6.8654
0.0801%
Euro
7.8257
0.5331%
Altın
1809.05
0.3594%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.253
0.4303%
Bitcoin
63665.24
-0.3823%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Obama: Irak'ta hedefleri belirliyoruz

  ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ta süregelen gerilimi üzerine Amerika'nın olası politikaları hakkında açıklama yaptı.
  • 20.06.2014 - 00:05
  Obama: Irak'ta hedefleri belirliyoruz

  Obama: Irak'ta hedefleri belirliyoruz #1

  ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ta hedeflenen noktalara etkili bir müdahaleye hazır olduklarını, ancak Irak'a savaşmak için değil, ülkenin radikal grupların eline geçmesini önlemek, Irak'ın güvenliğini sağlamak ve ABD çıkarlarını korumak için müdahalede bulunabileceklerini söyledi.

  İSTİHBARAT VE GÖZETLEME ÇALIŞMALARI

  Kendi direktifleri doğrultusunda, Irak'ta istihbarat, gözetleme çalışmalarının yoğunlaştırıldığını ve neler olup bittiği konusunda açık bir görüş sahibi olduklarını anlatan Obama, "Bu çalışmalar IŞİD'in ne yapmak istediği, nerelerde yerleşik olduğu ve bu tehdidi ortadan nasıl kaldırabileceğimiz konusunda bize net bir fotoğraf ortaya koyuyor" dedi.

  OPERASYON MERKEZLERİ KURULACAK

  ABD'nin Irak güvenlik güçlerine yardımının giderek artırılacağını belirten Obama, istihbarat bilgilerini paylaşmak, IŞİD'e karşı mücadeleyi koordine etmek için Bağdat ve Kuzey Irak'ta ortak operasyon merkezleri kurmayı planladıklarını belirtti. Obama, Irak ordusuna eğitim vermek üzere 300 kişilik özel bir askeri tim gönderileceğini açıkladı.

  "SAVAŞ İÇİN GİTMEYECEĞİZ"

  Amerikan güçlerinin bir savaş için Irak'a geri dönmeyeceğini vurgulayan Obama, "Ama Irak'ı, bölgeyi ve ABD çıkarlarını tehdit eden IŞİD'e karşı, Iraklılara terörle mücadele konusunda yardım etmek için gerekli adımları atacağız" diye konuştu.

  "MÜDAHALEYE HAZIRIZ"

  Son günlerde bölgede Amerikan askeri güçlerinin teknik donanım varlığının arttığını, elde edilen bilgilerle potansiyel hedefleri belirlemek için gelen bilgileri değerlendirdiklerini belirten Obama, "Belirli hedeflere yönelik etkili bir müdahalede bulunmaya hazırız. Oradaki koşullar uygun olunca bizim harekete geçmemizi gerektirirse, ABD Kongresine, Iraklı ve bölge ülkeleri liderlerini bilgilendireceğim. Ama şunu da vurgulamak istiyorum ki temel çözüm, Iraklı güçlerin aralarındaki ayrılıkları göz ardı edip bir araya gelmeleridir" dedi.

  Görüş Bildir