Petrol
110.77
0.71%
Euro
16.9067
0.63%
Dolar
15.9322
0.37%
Altın
950.75
0.87%
Borsa
2372
0.00%
Bitcoin
487.083
2.89%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  Obama Irak'taki son durumu değerlendirdi

  ABD Ordusu'na IŞİD'e karşı hava operasyonu düzenlemesi için tam yetki veren Obama, "Irak'ta yeni bir hükümet" mesajı verdi.
  • 09.08.2014 - 17:49
  Obama Irak'taki son durumu değerlendirdi

  Obama Irak taki son durumu değerlendirdi #1

  "Bu teröristlerle savaşında Irak güçlerine yardımcı olacağız." diyen Obama, "Amerikan güçleri Sincar Dağı'nda umutsuzca bekleyen insanlara iki başarılı operasyonla yardım malzemesi dağıtmıştır. Irak'taki vatandaşlarımızı korumaya devam edeceğiz. Bu teröristlerle savaşında Irak güçlerine yardımcı olacağız. Dikkatimizi buradaki soykırımı önlemeye yöneltmiş olabilir aynı zamanda mücadelemize devam edebiliriz." dedi.

  Başbakan Obama devamında şunları söyledi;

  "OPERASYONLAR NE ZAMAN BİTECEK BİLMİYORUZ"

  "Birçok Batılı ülke de bu yolda bize destekleriniz gösterdiler. Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak yönetimiyle yakın ilişkilerimizi yürütmeye devam ediyor. Bu operasyonlar ne zamana kadar sürecek? Size tam olarak bir zaman tablosu sunamıyorum. Bizim sorumluluğumuz buradaki insanlara yardım etmek ve vatandaşlarımızın güvende olduğunu sağlamak.

  "ANCAK MEŞRU BİR KABİNE SORUNU ÇÖZEBİLİR"

  Biz hava saldırısı gerçekleştirebiliriz ancak bu sorunu çözecek olan Amerikan ordusu değildir. Amerika ve diğer müttefikler destek verir. Ancak çözüm, Irak’ın içinden çıkacaktır. Şu anda bir başbakan, cumhurbaşkanı var ama meşru bir kabine yok. Onlar bir çözüm ortaya koyabileceklerdir. Irak güvenlik güçlerinin de yeterli ve etkili bir şekilde işleyebildiğini göstermesi gerekiyor. Bu noktada biz Iraklıları cesaretlendirmeye devam edeceğiz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir