Dolar
7.8103
-0.0307%
Euro
9.2542
-0.1068%
Altın
1915.6
-0.4686%
Borsa
1211.51
0%
G. Altın
481.045
-0.505%
Bitcoin
100075.08
0.1854%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C
  Obama: İran, Rusya ve Esad'ın ellerinde kan var

  Obama: İran, Rusya ve Esad'ın ellerinde kan var

  Obama, Beyaz Saray'da Başkanlık Yıl Sonu Konferansında "İran, Rusya ve Esad'ın ellerinde kan var" açıklamasında bulundu.
  • Ajanslar
  • 16.12.2016 - 23:02

  Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği yılın son basın toplantısında, ağırlıklı olarak Halep'teki son durum ve Rusya'nın ABD seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği iddialarına ilişkin konuştu.

  Halep'te bilinçli bir şekilde sivillerin hedef alındığını belirten Başkan Obama, "Masum sivillerin kuşatıldığı ve açlığa terk edildiği kasıtlı bir stratejiyle karşı karşıyayız." ifadelerini kullandı.

  "ABD ELİNDEKİ EN İYİ SEÇENEKLERE GÖRE HAREKET EDİYOR"

  ABD'nin diplomatik ve siyasi yollarla Suriye iç savaşına çözüm bulmak için çalıştığını ve elindeki en iyi seçeneklere göre hareket ettiğini savunan Obama, Suriye ve Halep'teki katliamlardan dolayı başta Beşşar Esed rejimi ile Rusya ve İran'ı suçladı.

  "ESED REJİMİ HİÇBİR MEŞRUİYET ELDE EDEMEZ"

  "Suriye'deki vahşetin sorumluluğu Esed rejimi ile onun müttefikleri Rusya ve İran'dadır; Onların ellerinde Suriye'deki katliamların kanı var." diyen Barack Obama, "Esed rejimi bu katliamlarla hiçbir meşruiyet elde edemez." değerlendirmesinde bulundu.

  OBAMA SURİYE POLİTİKASINI SAVUNDU

  ABD'nin Suriye'ye asker göndermemesi politikasını savunan Başkan Obama, Irak ve Libya tecrübelerinin ardından Amerikan çıkarlarını önceleyen bir yaklaşımla ve "sorumlu" bir biçimde hareket etmek zorunda olduklarını dile getirdi.

  Dünyanın Halep'teki katliamlar karşısında bir araya geldiğini anlatan Obama, bir an önce ateşkesin sağlanması ve insani yardımların yerlerine ulaştırılmasının elzem olduğuna dikkati çekti.

  "ACABA DAHA İYİSİNİ YAPABİLİR MİYDİM?"

  Dünyanın herhangi bir yerinde savaş sebebiyle hayatını kaybeden bir çocuk görse kendisini sorumlu hissettiğini ifade eden ve kendisine "Acaba daha iyisini yapabilir miydim" sorusunu sorduğunu belirten Barack Obama, "Suriye meselesi, karşılaştığım en zor sorunlardan biri." diye konuştu.

  Obama yönetimi, hem ABD içinde hem de uluslararası kamuoyunda Suriye konusunda "pasif" bir tavır izlemek ve ülkeyi İran ile Rusya etkisine bırakmakla eleştiriliyor.

  Görüş Bildir