Dolar
7.6902
0.3641%
Euro
9.0018
0.2583%
Altın
1889.72
-0.5515%
Borsa
1102.88
0.613%
G. Altın
467.11
-0.2726%
Bitcoin
80602.15
-0.903%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Obama: İsrail gürültü yapıyor

  Obama'dan İsrail'e kırmızı çizgi cevabı: İsrail gürültü yapıyor
  • 24.09.2012 - 16:05
  Obama: İsrail gürültü yapıyor

  Obama: İsrail gürültü yapıyor #1

  İran konusunda ABD'den "kırmızı çizgi" isteyen İsrail Başbakanı Benyamin Natenyahu'ya Obama'nın cevabı sert oldu. Obama, Natenyahu'nun "kırmızı çizgi" çağrısını "gürültü" olarak nitelendirdi.

  ABD'de 6 Kasım başkanlık seçimleri kampanyalarını sürdüren Demokrat Parti adayı ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti adayı Romney "Ortadoğu" da izlenen dış politika konusunda birbirlerine sert eleştiride bulundu.

  "SAVAŞ ÖNERİSİYSE AÇIKÇA SÖYLESİN"

  Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'nin "Başkan hem müttefiklerine hem de düşmanlarına karşı güçsüz" sözlerine Amerikan CBS televizyonunda yayınlanan "60 Minutes" programında cevap veren ABD Başkanı Barack Obama, "Eğer yeni bir savaş çıkarmamızı öneriyorsa bunu açıkça söylesin" sözleriyle karşılık verdi.

  "İSRAİL GÜRÜLTÜ YAPIYOR"

  Ortadoğu'da yürüttüğü politikalar nedeniyle kendisini eleştiren Romney'ye ilk kez bu kadar açık cevap veren Obama, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun "ABD İran konusunda 'kırmızı çizgi' belirlesin" çağrısını da "gürültü" olarak nitelendirdi.

  Obama, "Ulusal güvenliğimiz söz konusu olunca hissettiğim baskı sadece Amerikan halkı için neyin doğru olduğudur. Bunun dışındaki gürültüleri duymazdan geleceğim" dedi.

  "NETANYAHU İLE GÖRÜŞMEMEK HATA"

  Cumhuriyetçi aday Mitt Romney ise, BM Genel Kurul toplantısı için New York'a giden İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya randevu vermeyen Obama'yı eleştirerek şunları söylemişti: "Bence İsrail'in yakın müttefikimiz olduğunu göstermeliyiz. Başkan'ın BM toplantıları için ABD'de bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmemesi bir hata. Bu, Ortadoğu'ya nedense dostlarmızla aramıza mesafe koyduğumuz mesajını veriyor."

  OBAMA 5 PUAN ÖNDE

  Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'nin seçim kampanyasında en çok eleştiri aldığı konulardan biri de dış politika. ABD'de 6 Kasım başkanlık seçimleri öncesi yapılan son kamuoyu yoklamasında ise, Obama, Romney'nin 5 puan önünde bulunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir