Dolar
7.602
0.6154%
Euro
8.9568
-0.0613%
Altın
1931.38
-0.9833%
Borsa
1103.38
-0.7716%
G. Altın
472.088
-0.3886%
Bitcoin
81536.64
-1.7523%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Obama Romney'i kendi sözleriyle vurdu

  Romney'in tartışma yaratan sözleri, hemen Obama'nın reklam kampanyalarına yansıdı.
  • 19.09.2012 - 00:58
  Obama Romney'i kendi sözleriyle vurdu

  Obama Romney i kendi sözleriyle vurdu #1

  ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim kampanyası, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney'in, Amerikan halkının yüzde 47'sini ''mağdur olduklarına inanan kesim'' olarak tanımlayıp, bunların her halükarda Obama'ya oy vereceği, bu nedenle de kendisinin onları iknaya çalışmayacağına yönelik basına sızan sözlerini, Romney'e karşı kullanmaya başladı.

  Obama kampanyası sert ataklara başlayarak, Amerikalıların Romney'in sözlerine dair yorumlarının yer aldığı bir video yayınladı.

  Bu reklam videosunda ''Romney'in yakın zamanda kapalı kapılar ardından yüksek dolarlı bir bağış toplantısı yaptığı'' belirtilerek başlanıyor.

  ''Biz de Amerikalılara Romney'in bağışçılara söyledikleri hakkında ne düşündüklerini sorduk'' diyen reklamda, Amerikalılarla röportajlar yer alıyor. Reklamda, kendilerine verilen Ipad yoluyla Romney'in dediklerini dinleyenler, şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

  "MİDEM BULANDI"

  Genç bir Amerikalı kadın, ''Midem bulandığını hissettim'' derken, bunun ''Romney'in halktan kopuk biri olduğu anlamına geldiği ve kapalı kapılar ardında böylesine sözler söylemesinin gerçek karakterini ortaya çıkardığı'' yorumunda bulundu.

  Orta yaşlı diğer bir Amerikalı ''Hiç hoşlanmadım'' diyerek, ''Böyle bir insan, benim temsil etmesini isteyeceğim biri olamaz'' ifadesini kullandı.

  Romney'in Amerikalıların yüzde 47'si için kullandığı ''mağdur/kurban'' ifadesine de reklamda, röportaj yapılan Amerikalılar tepki gösteriyor.

  Afro Amerikan kökenli başka bir Amerikalı, ''Eğer başkan olarak insanları demografik özelliklerine, sınıfına göre ayırıyorsanız, siz gerçekten başkan değilsinizdir'' dedi.

  ROMNEY'İN SORUMLULUK HARİTASI

  Obama'nın kampanyasının reklamları sosyal medya araçları vasıtasıyla da yayınladı.

  Obama kampanyasının Facebook'ta yayınladığı bir fotoğrafta, üstte Romney'in resmi ve yanında ''(Amerikalıların yüzde 47'si için) Onları, kendi geçimlerini sağlamaları ve kişisel sorumluluk almaları gerektiği yönünde hiçbir zaman ikna etmeyeceğim'' sözü yer alıyor.

  Onun altında ''Seçim'' yazısı ve altında da Obama'nın resmi ve 2008 yılında başkan seçildiğindeki sözlerinden bir alıntı bulunuyor. Alıntıda Obama, ''Desteklerini henüz kazanmadığım Amerikalılar, belki sizin oylarınızı alamadım ama seslerinizi duyuyorum, yardımınıza ihtiyacım var ve sizin de başkanınız olacağım'' diye sesleniyor.

  Obama Romney i kendi sözleriyle vurdu #2

  Diğer bir fotoğrafta ise ''Romney'in sorumluluk haritası'' başlığıyla, ABD haritası ve yanında bir makas gösteriliyor ve altında ''Kullanım kılavuzu: Ülkenin önemli olmayan yüzde 47'sini kes'' ifadesi yer alıyor.

  Facebook'taki bu fotoğrafın altında, ''Bir sonraki başkanın sadece Amerikalıların yarısının değil, hepsinin arkasında durması gerektiğine inanıyorsan, bunu paylaş'' yazıyor.

  Bunun yanında CNN gibi bazı Amerikan medya kuruluşları, Amerikalılardan konuyla ilgili görüşlerini videoya kaydedip kendilerine göndermelerini istedi ve CNN bu videoları yayınlamaya başladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir