Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
487.869
1.44%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C

  Obama: Rusya'nın yalnız kalması bizim tercihimiz değil

  ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna kriziyle ilgili olarak, Rusya'nın bu şekilde yalnız kalmasının kendi tercihleri olmadığını söyledi.
  • 16.11.2014 - 14:57
  Obama: Rusya'nın yalnız kalması bizim tercihimiz değil

  obama

  ABD Başkanı Barack Obama, Avustralya'nın Brisbane kentinde sona eren G20 Zirvesi'nin ardından Brisbane Kongre ve Sergi Saray’ında düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna kriziyle ilgili konuştu.

  "BİZİM TERCİH ETTİĞİMİZ Bİ ŞEY DEĞİL"

  "Rusya'nın bu şekilde yalnız kalması bizim tercih ettiğimiz bir şey değil" diyen Obama, Rusya’nın uluslararası kanunları ihlal etmeye ve Ukrayna'daki ayrılıkçılara ağır silahlar vermeye devam etmesi durumunda, yalnızlığının süreceğini vurguladı.

  ASKER GÖNDERMEKTE TEREDDÜT ETMEYECEĞİNİ VURGULADI

  Bir soru üzerine IŞİD'e karşı savaşmak için ABD askerlerini bölgeye göndermek istemediğini yineleyen Obama, koşulların her an değişebileceğini ve ABD kara birliklerinin konuşlandırılmasının gerekebileceğini söyledi. Farazi bir örnek veren Obama, IŞİD'in nükleer silah elde etmesi gibi bir durumda birlikleri bölgeye göndermekte tereddüt etmeyeceklerini fakat eğitilen Irak güvenlik güçlerinin görev almasını istediklerini belirtti.

  Obama: Rusya nın yalnız kalması bizim tercihimiz değil #2

  "ESED'E KARŞI TAVRIMIZDA BİR DEĞİŞİKLİK YOK"

  Suriye politikası ve Beşşar Esed'e ilişkin soru üzerine Obama, zirvede Suriye konusunun kapsamlı bir biçimde ele alınmadığını ancak bölgede atılan adımların işe yarayıp yaramadığının gözden geçirildiğini söyledi. Esed'in yüzbinlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğunu ve meşruiyetini yitirdiğini yineleyen Obama, "Esed'e karşı tavrımızda hiçbir değişiklik yok" dedi. ABD Başkanı Obama basın toplantısının ardından Brisbane'den ayrıldı.


  Görüş Bildir