Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.364
-1.04%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Obama siber güvenlik paketini açıkladı

  ABD Başkanı Obama, Kongre'ye, hükümet ile özel sektör arasında daha büyük bilgi paylaşımının yolunu açan yeni bir siber güvenlik kanun tasarısı sunacaklarını bildirdi.
  • 14.01.2015 - 09:50
  Obama siber güvenlik paketini açıkladı

  Obama siber güvenlik paketini açıkladı #1

  ABD Başkanı Barack Obama, son günlerde Sony firmasının ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın Twitter adresinin hacklendiğine dikkat çekerek, siber tehdidin acil ve giderek artan bir tehlike olduğunu dile getirdi.

  Beyaz Saray yönetimi, ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile özel sektör arasında siber güvenliğe dair geniş kapsamlı bilgi paylaşımını teşvik eden yeni bir tasarı açıkladı.

  "HÜKÜMET VE ÖZEL SEKTÖR EL ELE VERMELİ"

  Konuya ilişkin Ulusal Siber Güvenlik ve İletişim Entegrasyon Merkezi'nde bir konuşma yapan Başkan Barack Obama, siber güvenlik alanında tehditlerin giderek arttığına işaret ederek, hükümet veya özel sektörün ülkeyi tek başına koruyamayacağını ifade etti. Obama, "Bu paylaşılan bir misyon olmalı. Hükümet ve özel sektör el ele vermeli." şeklinde konuştu.

  "DİJİTAL YAPININ KORUNMASI ÖNCELİĞİMİZ"

  Siber güvenlik tasarısını özel sektör ile hükümet arasında ihtiyaç duyulan bilgi paylaşımını teşvik etmek için hazırladıklarını kaydeden Obama, tasarının önemini anlattı. Obama siber güvenliğe verdiği önemi "Ben başkan olduğum sürece, Amerika’nın dijital altyapısının korunması en üst düzey ulusal güvenlik önceliği olmaya devam edecektir." sözleriyle dile getirdi.

  KONGRE DE DESTEK VERİYOR

  Siber güvenlik meselesi Obama’nın ABD Kongresi'ne liderlik eden isimler ile sabah saatlerinde Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede de gündeme geldi. Görüşme öncesi kısa bir açıklama yapan Obama, Temsilciler Meclisi Çoğunluk lideri John Boehner ve Senato Çoğunlul lideri Mitch McConnel ile bu konuya ilişkin konuştuğunu ve siber güvenlik alanında birlikte çalışmak konusunda fikir birliğine vardıklarını söyledi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir