Obama ve Romney'in oyları eşit ama Obama kazandı

Obama ve Romney'in oyları eşit ama Obama kazandı

ABD'de ikinci kez başkanlığa seçilen Demokrat Parti'nin adayı Barack Obama; Colorado, Nevada ve Virginia eyaletlerini de kazarak delege sayısını 303'e çıkardı. ABD'nin 45. başkanı olan Obama, son duruma göre, rakibi Romney gibi 50 eyaletten 24'ünün seçici delegesini kazandı. Adaylar, yüzde 49 ile aynı oy oranına sahipler.

OBAMA'NIN KAZANDIĞI EYALETLER

Virginia, Colorado, Iowa, Ohio, Nevada, California, Hawaii, Washington, New Mexico, Minnesota, New Hampshire, Wisconsin, Pennsylvania, Michigan, New York, Connecticut, Delawere, Illinois, Maine, Maryland, New Jersey, Massachusetts, Rhode Island ve Vermont eyaletlerinde zafer kazanan Obama aynı zamanda, eyaletlerden farklı bir statüye sahip başkent Washington DC'de de galip geldi.

ROMNEY'İN KAZANDIĞI EYALETLER

Cumhuriyetçi aday Romney ise Kuzey Carolina, Güney Carolina, Idaho, Arizona, Missouri, Montana, Utah, Kansas, Texas, Louisiana, Wyoming, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Nebraska, Oklahoma, Oregon, Arkansas, Mississipi, Alabama, Indiana, Georgia, Kentucky, Batı Virginia, Tennessee'yi kazandı.

Buna göre, Romney'nin delege sayısı 203'te kaldı. Florida ve Alaska'da ise seçim sonuçları henüz belli olmadı. Bu eyalatlerin toplam delege sayısı 45. Başkan seçilebilmek için 270 delegenin desteği gerekiyordu.