Euro
15.2320
-0.06%
Dolar
13.4782
0.01%
Altın
800.7020
-0.05%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
501.980
-1.01%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Obama'dan Arabistan’a 750 milyar dolarlık ziyaret

  ABD Başkanı Obama, bugün Suudi Arabistan’a resmi bir ziyarette bulunuyor.
  • Ajanslar
  • 20.04.2016 - 08:45
  Obama'dan Arabistan’a 750 milyar dolarlık ziyaret

  Obama dan Arabistan’a 750 milyar dolarlık ziyaret #1

  Sekiz yıllık görev süresince 3 kez Suudi Arabistan’ı ziyaret eden ABD Başkanı Barack Obama, bugün bir kez daha Riyad’da olacak. Görev süresinin dolmasına aylar kala Obama’nın, Suudi Arabistan gündemi oldukça yoğun.

  GERİLEN İLİŞKİLER DÜZENLENECEK

  Görüşmede petrol fiyatlarından, silah satışına, İran meselesinden DAEŞ’e pek çok konunun ele alınması bekleniyor. Ancak ziyaretin ana gündem maddesi ABD ile Suudi Arabistan arasında gerilen ilişkilerin yeniden tesis edilmesi.

  İLİŞKİLERE YENİ BOYUT GELİYOR

  Riyad ve Washington’ın arası, dünya çapındaki düşük petrol fiyatları ve Yemen’deki maliyeti yüksek operasyonlar nedeniyle zaten gergin. Obama’nın geçen ay Atlantik Dergisi’ne verdiği röportajda, Riyad’ı da kastederek “Bölge ülkeleri arasında ABD’nin gücüne, asalak gibi yaklaşanlar var” ifadesine Suudilerin tepkili olduğu biliniyor.

  YASA TASARISI KOMİTEDEN GEÇMİŞTİ

  Tüm bunların dışında, 11 Eylül 2001 tarihindeki saldırıda yakınlarını yitirenlerin Suudi Arabistan aleyhine yüklü tazminat davasının yolunu açan yasal düzenlemenin senatoya sunulması gündemde. “Terörizm Sponsorlarına Karşı Adalet” isimli yasa tasarısı, ocak ayında Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi’nden geçmişti.

  ABD'YE TEHDİT

  ABD Kongresi gündemine gelen yasa tasarısı Riyad yönetiminden büyük tepki görmüştü. New York Times’ın haberine göre Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, önceki ay Washington’a yaptığı ziyarette Kral Selman’ın “Hazine bonoları dahil ABD’deki toplam 750 milyar dolarlık varlığı satarız” tehdidini bizzat iletmişti.

  Finans uzmanları, bu büyüklükte bir satışın gerçekleşmesinin çok zor olacağını ve bu adımın Suudi Arabistan’a da, en az ABD kadar zarar vereceğini belirtiyor.

  "OBAMA VETO EDECEK"

  Obama yönetimi ise Riyad ile yeni bir kriz yaratacak tasarıya karşı çıkıyor. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest önceki gün, Obama’nın tasarıyı veto edeceğini söyledi.

  Ancak Obama’nın bu tehditten çok, görev süresi bitiminde “Suudi Arabistan ile bağları koparan başkan” olarak anılmak istemediği konuşuluyor.

  Haziranda Senato’ya sunulacak olan tasarı, daha önce de gündeme getirilmişti. Eski Başkan George W. Bush, tasarıyı ulusal güvenliği tehlikeye atması endişesiyle imzalamayı reddetmişti. New York’taki İkiz Kuleler’e yapılan saldırıda, 19 hava korsanından 15’i Suudi vatandaşıydı. Riyad, saldırıda herhangi bir rolü olmadığını belirterek tazminat ödemeyi reddediyor.

  Obama dan Arabistan’a 750 milyar dolarlık ziyaret #2


  Görüş Bildir