Euro
9.5012
0.49%
Dolar
7.8589
0.35%
Altın
462.01
1.13%
Borsa
1.325
0.02%
Bitcoin
149.594
-0.53%
9ºC
İstanbul
Bulutlu 9 C

  Obama'dan Barzani'ye uyarı: Ankara ile yavaş git

  ABD'nin, Irak Kürt Bölgesi Yönetimi'nden Ankara ile geliştirdiği ilişkilerde "yavaşlamasını" istediği belirtildi.
  • 30.12.2012 - 08:49
  Obama'dan Barzani'ye uyarı: Ankara ile yavaş git

  Obama dan Barzani ye uyarı: Ankara ile yavaş git #1

  Buna göre, Washington, Ankara-Erbilyakınlaşmasının Bağdat'ı Tahran'a "daha çok ittiğini" düşünüyor ve kaygı duyuyor. ABD'nin, Irak Kürt Bölgesi Yönetimi'ne "Türkiye ile petrol anlaşmalarında yavaş git" dediği ifade edildi. Ancak, Kürtler, ABD'nin bu isteğini geri çevirdi.

  Bu bilgiler, İngiliz Yazar Patrick Seale'nin "The Agence Global" sitesinde yayınlanan bir yazısında yer aldı. Habertürk'e bu iddialarla ilgili konuşan ABD Başkenti'ndeki Iraklı Kürt kaynaklar, "Türkiye ile kapsamlı bir ilişki geliştiriyoruz. Bundan iki taraf da memnun. Ne yapacağımıza biz karar veririz" şeklinde yorumda bulundular.

  KÜRTLER'İ RAHATSIZ EDİYOR

  ABD'nin, Bağdat ile Erbil arasındaki sorunlarda sürekli olarak Başbakan Nuri el Maliki'nin yanında yer almasının Kürtler'i oldukça rahatsız ettiği biliniyor.

  İSRAİL'DEN PJAK'A DESTEK

  Patrick Seale, yazısında Ortadoğu'da yaşanan olayların Kürtler için yeni fırsatlar yarattığını belirtti. Seale, İsrail'nin, Irak Kürt Bölgesi'nden yolladığı İHA'lar araclığıyla İran'ı izlediğini ve Mossad'ın da yine Irak Kürt Bölgesi'nden İran'daki nükleer tesislere karşı operasyon düzenlediğini öne sürdü. Seale, İsrail'in "PKK'nın İran kolu" olduğu ifade edilenPJAK'a da İran'daki hedefleri vurması için destek sağladığını ileri sürdü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir