Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
408.092
1.20%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Obama'dan güldüren konuşma

  'İkimiz de Harvard'dan mezun olduk. Benim bir, onunsa iki derecesi var. Seni züppe seni'
  • 29.04.2012 - 16:04
  Obama'dan güldüren konuşma

  Obama dan güldüren konuşma #1

  Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin geleneksel yemeğinde konuşan ABD Başkanı Barack Obama , yaptığı esprilerle dinleyicilerini güldürdü.

  Obama , konuşmasına geçen ay Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev ile açık olduğunu fark etmediği mikrofonda sohbet ederken yakalanışıyla dalga geçerek başladı. Kürsüye çıkmadan hemen önce sahne arkasından sözde "açık unutulmuş" mikrofonu fark etmeden konuşan Obama, "Benim ne işim var burada? Jimmy Kimmel'in altında çıkıp Kim Kardashian'a şakalar yapıyorum" dedi.

  HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

  LADİN'İN YAKALANIŞI

  Obama, kürsüye çıktığında ise El Kaide terör örgütünün lideri Usame bin Ladin'in Pakistan'daki ABD operasyonunda ölü ele geçirilişinin ardından düzenlenen geçen yılki yemeğe atıfta bulundu: "Geçen yıl bu zamanlar, dünyanın en kötü insanlarından birini adalete teslim etmiştik."

  HEDEFİNDE TRUMP DA VARDI

  Tam bu sırada yemeğin düzenlendiği salondaki televizyonlarda emlak kralı Donald Trump belirdi. Cumhuriyetçi Parti ile başkanlık seçimi için flört eden milyarder iş adamı Trump, Obama'nın doğum belgesinin "gizemini" çözdüğünü ileri sürmüş ve belgenin sahte olduğunu iddia etmişti. Obama, gündemi uzun süre işgal eden tartışmalara 28 Nisan'da Hawaii'de doğduğunu kanıtlayan doğum belgesini yayımlayarak son vermişti.

  Obama, daha sonra Cumhuriyetçi Parti'nin Kongre üyeleri şerefine kadeh kaldırarak, "Yemeğe katılmak amacıyla hiçbir yasayı geçirmemeyi amaçlayan yorucu programlarına ara verdikleri için" teşekkür etti.

  Dört yıl önce halihazırda Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Hillary Clinton ile adaylık yarışında karşı karşıya geldiklerini hatırlatan Obama, son Kolombiya gezisi sırasında bira içip dans ederken kameralara yakalanan Clinton'ın hala kendisine Cartagena'dan mesajlar atıp durduğunu söyledi.

  RAKİBİNE 'ZÜPPE' BENZETMESİ

  Cumhuriyetçi Parti'nin başkanlık adayı Mitt Romney ile benzerliklerine işaret eden Obama, "İkimiz de Harvard'dan mezun olduk. Benim bir, onunsa iki derecesi var. Seni züppe seni" dedi.

  Dinleyiciler arasında bulunan eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum, Obama'nın şakasına baş parmağını yukarı kaldırarak onay verdi. Ay başında başkanlık yarışından ayrılan Santorum, gençlere üniversiteye gitmelerini öğütlediği için Obama'ya züppe demişti.

  ŞAKALARIYLA GÜLDÜRÜRKEN, CİDDİ KONULARA DA DEĞİNDİ

  Yaptığı şakalarla yemeğe katılanları güldüren Obama, ciddi konulara da değindi. Obama, Suriye'de gelişmeleri izlerken yaşamlarını yitiren New York Times yazarı Anthony Shadid ve Sunday Times of London yazarı Marie Colvin'i hiçbir zaman unutmayacaklarını söyledi.

  Obama, sözlerini "Artık Gizli Servis üyelerini evlerine bırakmam gerekiyor" diyerek tamamladı. Gizli Servis, bazı ajanlarının adlarının Kolombiya'da başkanı korumakla görevliyken seks skandalına karışması üzerine tüm ajanlar için belirlenen davranış kurallarını sıkılaştırmıştı.

  Beyaz Saray Muhabirleri Derneği'nin geleneksel yemeği, her yıl ABD başkanlarının esprileriyle renkli görüntülere sahne oluyor. Geçen yıl düzenlenen yemekte Obama, doğum belgesiyle ilgili iddialara ünlü animasyon filmi "Aslan Kral"dan bir kesit göstererek mizahi bir yaklaşımla yanıt vermişti.

  Yemeğe Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ve eşi Fügen Tan da katıldı

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir